PROGRAM

Richard III. míří na jeviště Nové scény

26. 10. 2023 08:47

Richard III. míří na jeviště Nové scény

Teprve potřetí vstoupí na jeviště DJKT snad nejpůsobivější divadelní padouch všech dob – Shakespearův Richard III.

Toho si po Vendelínu Budilovi a Pavlu Pavlovském v nové inscenaci plzeňského divadla zahraje Vladimír Pokorný. Slavnou tragédii v moderním překladu Jiřího Joska se souborem nastudoval kmenový režisér činoherního souboru Adam Doležal a divákům ji poprvé představí 28. října 2023 na Nové scéně DJKT.

Postava Richarda III. se kvůli Shakespearově hře stala synonymem zla a jeho záporný charakter fascinuje umělce i diváky už několik století. Pro jeho zločiny ani fyzické postižení, jak je popisuje Shakespeare, však neexistují žádné historické důkazy. Dobové portréty dokonce Richarda III. vyobrazují jako poměrně pohledného člověka. Slavný dramatik tehdy ale vycházel ze soudobých kronik, které záměrně očerňovaly poražené nepřátele.

Když jsme se scénografem Jozefem Hugem Čačkem a kostýmní výtvarnicí Agnieszkou Pátou-Oldak zjišťovali, jak moc je toto dílo historicky nepřesné, uvědomili jsme si, že nemá smysl jej dělat jako historickou rekonstrukci. Celý děj sledujeme z pohledu Richarda, ocitáme se v jeho hlavě. On je v naší inscenaci vypravěčem, komunikuje s divákem, a všechno, co je na jevišti, působí místy surrealisticky – je to pohled rodícího se psychopata. Přesto ho chceme představit jako takového antihrdinu, se kterým bude divák do jisté míry i sympatizovat,“ komentuje inscenaci režisér Adam Doležal a doplňuje, že i když se jedná o více než 400 let starou hru, je to hra nadčasová, v dnešní době stále aktuální, ale i zábavná, jako by ji psal náš současník. „Richard III. je o touze po moci, bezskrupulózním politickém boji, ale i o vztahu matky se synem. Zásadní téma je vzestup a pád, vzestup je samozřejmě delší a Richard si ho nesmírně užívá. Nezáleží na období – lidé si častokrát zvolí do čela psychopata, aniž by věděli, jaký je. Když si to pak uvědomí, je pozdě.“ Hlavními motivy nové inscenace jsou schody, koruna a kůň, kostýmy vycházejí z jezdecké módy. Důležitou úlohu zde hraje také živá hudba rockového rázu skladatele Petra Zemana.

Vstupenky mohou diváci zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.

Partneři divadla