Pikantní historická hra míří do Velkého divadla
Česká premiéra hry Libertin se odehraje 17. června ve Velkém divadle a diváky seznámí s provokativním anglickým básníkem 17. století.
John Wilmot známý jako druhý hrabě z Rochesteru byl básník doby anglického baroka, jenž se proslavil odvážným psaním, zesměšňováním anglické šlechty a šokováním londýnské společnosti, které mu kupodivu neustále procházelo. Jeho díla dodnes vyvolávají u čtenářů údiv – až do dvacátého století nikdo nepsal o sexu tak otevřeně a s vtipem jako on. A právě tabuizovaný John Wilmot je hlavním hrdinou hry Libertin britského dramatika Stephena Jeffreyse. Česká premiéra tohoto sarkastického a odvážného historického díla se odehraje 17. června ve Velkém divadle v Plzni v režii dlouholetého kmenového režiséra činohry Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Janusze Klimszy, hlavní roli zhýralého, legendárního i zatracovaného básníka si zahraje Jan Maléř.
Hra Libertin diváky zavede do Anglie 17. století na obnovený dvůr krále Karla II. a seznámí je s Johnem Wilmotem (1647–1680), který prožil krátký, ale zato velmi bouřlivý život – cestoval po Evropě, bojoval v námořních válkách, unesl krásnou a bohatou dědičku, s níž se později oženil, urážel šlechtu, církev i krále, vyznával libertinství a ateismus, udržoval nejrůznější sexuální vztahy, svůj talent utápěl v alkoholu a skandální život naplnil mnoha paradoxy. Hlavu ztratil, když se zamiloval do Elisabeth Barryové, z níž se později stala věhlasná herečka. Mezi jeho několik málo přátel patřil i král Karel II., který uzákonil, že ženy mohly poprvé vstoupit na anglické jeviště.
„Jeffreys ve hře Libertin s detailní znalostí historických reálií stvořil moderní portrét člověka, který šokující prostředky nepoužívá bezúčelně. Opovrhoval přetvářkou a esenci života paradoxně nacházel pouze v divadle,“ přibližuje hru dramaturgyně Klára Špičková a dodává, že s Libertinem se činoherní soubor DJKT po delší době vrací k pikantnímu tématu velkého Casanovy.
„V Libetinovi můžeme sledovat tři tematické linky. První nám nabízí poměrně velkou reflexi divadelního světa a jeho zákulisí, druhá představuje divákům svět vysoké politiky jinak, než jak ho znají z médií, a ta třetí, ta bude asi po diváky nejzajímavější, přináší love story člověka, jenž dostal do vínku všechno – talent, krásu, urozenost. Přesto, ale také právě proto, ho čeká drsný pád, protože otevřel Pandořinu skříňku. A Pandora řecky znamená – vším obdarována. Jako protipól Rochestera pak můžeme sledovat vzestup jeho milenky herečky Elisabeth Barryové,“ naznačuje režisér Janusz Klimsza a upozorňuje, že doba, v níž se příběh odehrává, je velmi fotogenická a plzeňská inscenace rozhodně neochudí diváky o bohaté kostýmy. „Zachováme dobový aspekt díla, nicméně hra obsahuje různé anachronismy, které v ní jsou vědomě a které se vědomě přibližují naší době,“ doplňuje Klimsza. Autorem scénografického řešení je Michal Syrový, kostýmy navrhla Marcela Lysáčková.
Divadlo J. K. Tyla upozorňuje diváky, že hra obsahuje vulgární výrazy a její návštěva je doporučena divákům od 18 let.
Vstupenky mohou diváci zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.