CS
úterý, 29 září 2015 13:18

Vojcek poprvé v Plzni, pod taktovkou legendárního SKUTRu

Poprvé v historii plzeňské činohry budou mít diváci možnost shlédnout inscenaci Vojcek. Hra německého dramatika Georga Büchnera je inspirována případem vraždy, která ve veřejnosti vyvolala rozporuplné reakce. Plzeňské uvedení je spojeno s nejzajímavějšími a nejuznávanějšími režiséry mladé generace, režijním tandemem SKUTR. Ten tvoří režiséři Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. Co si myslí a jak postupují při režírování? Přečtěte si v našem rozhovoru.

Na premiéru se můžete naladit poslechem rozhovoru Jana Anderleho se SKUTRem pro Český rozhlas Plzeň.

Co pro vás znamená téma "Vojcek"? Co vás na jeho příběhu nejvíce zajímá?

Vojcek je především torzo dramatického textu. Scény jsou krátké, útržkovité, konec otevřený, postavy jen v náčrtu. To vše podněcuje imaginaci nás i herců. Ten text vyvolává dojem, jako by to nebyla realita, ale ohlédnutí, vnoření se do paměti Vojcka, kde se objevují jednotlivé momenty situací a dialogů, drobné detaily, které předcházely vraždě Marie. Samozřejmě má ale tento text mnoho vrstev. Dotýká se společnosti, ve které žijeme, dotýká se naší holé existence. A tak dále. Nás ale zajímá, že je takovou dost drsnou poezií.

Vaše představení bývají označována jako "multižánrová". Na jaké pojetí Vojcka ve Vaší režii se můžeme těšit? Využíváte opět i tanec, prvky nového cirkusu, loutky apod.?

Půjde především o činohru, kterou se, postupně jak pronikáme do situací a postav, snažíme obohacovat zvukem, písní, pohybem, metaforickou prací s rekvizitou.

Jak se Vám pracuje s plzeňským souborem činohry, našli jste zde pro uvedení Vojcka představitele všech rolí podle Vašich představ? 

Obsazení je kombinací hostů a členů souboru. Myslím, že je to skupina lidí, kteří by měli reprezentovat budoucnost plzeňské činohry tak, jak ji vidí Natálie Deáková. Nám se se všemi spolupracuje výtečně. Ale setkáváme se poprvé, takže bych řekl, že jsou to takové vzájemné námluvy.

Jste spokojeni s prostorem Nového divadla? Jaký je Váš názor na tuto scénu?

Na scéně Nového divadla jsme se byli zatím jen podívat. Zkoušíme na zkušebně a tak jsme zvědaví, kam nás prostor divadla posune.

Režírujete inscenace doslova napříč žánry… Máte nějaké vyloženě oblíbené autory?

Myslím, že ani nejde o autory, spíš o téma, které je nám blízké a které se stane takovým energetickým centrem, okolo kterého pak inscenaci stavíme.

Prozradíte Vaše plány, na čem budete pracovat po Vojckovi? 

Hned po premiéře odjíždíme do Varšavy, kde budeme mít premiéru projektu Bouře. Dále nás v sezóně čeká Vianova Pěna dní v Klicperově divadle a dvě opery: Ravelovo Dítě a kouzla a Janáčkovy Příhody Lišky Bystroušky. Po té si odskočíme do Ostravy k Mozartovi a pak nás čekají dvě inscenace v Národním divadle v Praze.

 

Režijní tandem SKUTR

Autorská představení SKUTRu kombinují tanec, pohyb, akrobacii, loutky, projekce, lightdesign, text a zvuk a dala by se jedním slovem označit za multižánrová či cross-over. Mezi ně patří například La Putyka, Nickname, Understand, Malá smrt. Jejich inscenace se představily na festivalech v Srbsku, Polsku, Litvě, Itálii, Německu, Rumunsku, Slovensku, Číně či Jižní Korey. S inscenací Joke Killers reprezentovali Českou republiku na světové výstavě Expo 2010 v čínské Šanghaji.

Za svou tvorbu získal SKUTR mnoho cen z nichž jsou nejvýznamnější Grand Prix na mezinárodním festivalu FIST v Bělehradě 2007 a Cena diváků tamtéž 2007 a 2008, Cena Evalda Schorma a Cena Josefa Hlávky. Nominace na Total Theatre Aword za inscenaci Plačky na Festivalu ve Skotském Edinburghu. Třikrát po sobě byli nominováni na Talent roku Ceny Alfréda Radoka a v roce 2010 za inscenaci La Putyka na Inscenaci roku Ceny Alfréda Radoka. Několikrát byli také nominováni na cenu Sazky a Divadelních novin.