CS

Úvodní slovo ředitele

Vážení a milí diváci,

vítám Vás v nové, již 154., sezóně stálého českého divadla v Plzni, v níž nás čeká opět hodně úkolů a Vás jistě mnoho zážitků. Mimo jiné pro Vás připravíme 23 nových inscenací, které, jak pevně věřím, uspokojí i velmi různorodé publikum. Operní nadšenci se mohou těšit například na Mozartova Idomenea v režii známé německé režisérky Arily Siegert či na přenádhernou romantickou operu Iris Pietra Mascagniho, kterou uvedeme v české premiéře. Souboru muzikálu se podařilo získat licenční práva na muzikál Billy Elliot, který dostal nejprestižnější divadelní ocenění a nyní se poprvé představí v České republice, právě v Plzni na velkém jevišti Nového divadla! Repertoár činohry obohatí Mollierův Tartuffe nebo třeba kabaretně pojatý horor s nádechem středověké mystiky Modrovous, jehož různé variace se v literární tvorbě prolínají až do dnešních dní. Rozhodně Vás nezklame ani soubor baletu, který na jaře nastuduje balet Červený a černý v choreografii Youri Vámose, významného evropského choreografa, jehož díla vynikají dramatičností, invencí a důvtipem. A to jsou jen střípky z nově připravovaného repertoáru. Celou sezonu pak společně završíme pátým ročníkem projektu Noc s operou, který tentokrát přinese slavnou Verdiho operu Nabucco.

Velkou radost mám ze spolupráce s Hudebním divadlem Karlín. Společně připravujeme hned dvě koprodukce. První je muzikál Duch se souborem muzikálu, který má premiéru nejprve 29. září 2018 v Plzni, pražská premiéra v Hudebním divadle Karlín bude na začátku roku 2020. Další koprodukce potěší především milovníky klasické velké operety. Soubor opery uvede spolu s Hudebním divadlem Karlín Veselou vdovu Franze Lehára. V tomto případě bude první premiéra v Praze, a to 24. ledna 2019 a následně v únoru téhož roku na velkém jevišti Nového divadla v Plzni. Navázání takto intenzivní spolupráce s naší první muzikálovou scénou je pro nás velkou ctí a radostí. Věřím, že obě inscenace mimořádně potěší jak Vás, naše plzeňské publikum, tak diváky v Praze.  

Divadlo je svět, kterým žijí nejen všichni naši umělci, ale i lidé pracující „za oponou“, jimž se netleská. Ale i těm patří stejný aplaus. Bez nich by divadlo nehrálo. V prvních dvou patrech foyer Nové scény jste se již měli možnost seznámit s tím Jak se dělalo divadlo za Budila, s Divadlem očima výtvarníků západočeského regionu a Jak se dělá divadelní kostým. Nyní se můžeme těšit na další dvě výstavy cyklu „Jak se dělá divadlo“. Expozice Jak se dělá divadelní scéna přiblíží výrobu dekorací od počáteční ideje až po jejich realizaci a poslední, pátou výstavou bude Divadlo za oponou, v níž fotografie představí profese umělecko-technických pracovníků, na nichž divadlo v podstatě stojí, a diváci o nich mnohdy ani neví, neboť nejsou nikde vidět. Cyklem těchto pěti výstav, zveřejněním fotografií všech Vám „neviditelných“ pracovníků přímo při práci jsem chtěl těmto nepostradatelným členům našeho týmu vyjádřit dík a úctu. 

Letos jsme výjimečně posunuli Plzeňský salón, tradičně otevírající divadelní prostor výtvarným umělcům našeho regionu, na začátek sezony, aby se v říjnu časově potkal právě se stoletým výročím založení Československa. Přijďte se podívat do Nového divadla na představení a prohlédněte si přitom díla, která subjektivně zrcadlí život v naší stoleté republice. Výroční výstava členů Unie výtvarných umělců Plzeň k výročí 100 let od založení samostatné republiky potrvá do 28. října.

Všem milovníkům a příznivcům kultury připomínám, že kulturní sezonu v Plzni všichni společně již po páté otevřeme průvodem Vendelín, a to 7. září. Duch Vendelína se letos vtělí do herce DJKT Pavla Pavlovského. Doprovodný program na náměstí Republiky pak vyvrcholí uvedením Smetanovy Prodané nevěsty v nastudování souboru opery DJKT.

Z podzimních událostí bych si Vás dovolil upozornit na zcela mimořádné slavnostní představení 28. října, kdy od 19 hodin uvedeme na Nové scéně Smetanovu operu Libuše. Kdo ji neviděl, měl by využít této jedinečné příležitosti. Díky moderním technologiím je plzeňská Libuše akční, neustále se měnící obrazy dávají ději rychlý spád. Vstupenky navíc nabízíme v rámci Plzeňských oslav vzniku republiky za symbolických 28 korun.

Ti z Vás, kteří jste ještě nezažili Noc divadel, interaktivní noční prohlídku našimi divadly s nečekanými překvapeními, si nemůžete nechat ujít letošní 17. listopad. Dostanete se do míst, kam se to divákům běžně nepoštěstí. Pokud se ohlásíte včas, můžete stihnout program v obou divadlech.

Nenechte si letos ujít ani Silvestra. Od 15 a od 19 hodin hrajeme ve Velkém divadle operetu Jacquese Offenbacha Pařížský život, na Nové scéně Vás pobaví komedie Antonína Procházky Zácpa.

Pro diváky od 13 do 26 let, které zajímá kreativní psaní, chtějí si zkusit svoji povídku zdramatizovat do podoby divadelní hry a nevědí, jak na to, máme jedinečnou možnost přihlásit se do Literární kavárny DJKT. Podrobné informace najdete na našem webu.

 A ještě jeden tip. Léta pořádáme ve Velkém divadle nedělní matiné. Ještě v této sezoně odstartujeme dva podobné programy, a to ve foyer Nové scény. Jistě potěšíme milovníky muzikálu, kteří budou moci navštěvovat sobotní Muzikálová matiné (zatím každý čtvrtrok). Druhým pravidelným projektem budou víkendová Nokturna souboru opery. Zaměřili jsme je na písňovou tvorbu, písňové cykly, melodramy, zkrátka na tvorbu, která pro své filosofické ladění byla po roce 1948 uměle vytlačována z  koncertních pódií. Ve státech, kde po druhé světové válce nezavládl socialismus a materialistická filosofie vnímání světa, se tento žánr těší většího zájmu publika více než operní koncerty. U nás tomu tak není. Věřím, že i prostřednictvím našich Nokturn si tento žánr v Plzni najde své milovníky.

Do nové sezony vstupujeme s důležitou novinkou, a tou je Mecenášský klub DJKT. Téměř všechna divadla po celém světě mají své mecenášské kluby, neboť být mecenášem kultury nebo jiné dobročinnosti patřilo vždy k „dobrým mravům“. I my jsme již od mého nástupu do funkce ředitele DJKT v roce 2014 chtěli založit Mecenášský klub. Stále jsem si ale kladl otázku, proč by se občan měl stát mecenášem? Proč by měl darovat divadlu byť jedinou korunu. Ptal jsem se, proč by nám (divadlu) měl někdo něco dávat. A tak se konečně zrodila naprosto originální myšlenka: mecenáš bude obdarovávat v podstatě sám sebe i ostatní diváky. Bude vědět, co se za jeho příspěvek pořídilo a díky daru bude moci být hrdý na to, že přispívá na něco dobrého, potřebného, a současně se tak stane příkladem pro ostatní.

Rozhodli jsme se, že všechny dary budou směřovat do Velkého divadla. Prvním z projektů, na který jsme chtěli získat Vaši finanční podporu, je renovace původního podstavce pod bustou Josefa Kajetána Tyla ve Foyer Vendelína Budila ve Velkém divadle. Podstavec byl léta uložen ve skladu fundusového nábytku. Je to jediný originální kus dřevěného vybavení diváckých prostor Velkého divadla. Pro nás představuje relikvii, která je sice silně poškozena, ale dnes již víme, že jí restaurátoři dokáží vdechnout nový život. A to díky našim mecenášům. Proto bych touto cestou rád poděkoval plzeňským patriotům a milovníkům umění manželům Touschkovým, kteří se stali prvními mecenáši našeho divadla a díky výši daru jsou pro letošní rok platinovými mecenáši. Děkujeme a slibujeme, že do konce sezony díky jejich daru instalujeme zmíněný podstavec. 

Další pozornost si jistě zasluhují i sedací nábytek stejně jako vybavení šaten v diváckých prostorách Velkého divadla, které jsou po téměř čtyřiceti letech ve velmi špatném stavu. Toto chátrající nestylové vybavení diváckých prostor, zařízení foyerů a přilehlých chodeb bychom postupně rádi nahradili replikami původního zařízení  tak, aby se divadlo postupně opět zaskvělo ve své původní kráse, jak je známe z fotografií z doby jeho otevření. Černý ebenový nábytek s červeným čalouněním, stolky, křesílka a v neposlední řadě i samotné divácké šatny – to je přesně to, na co bychom rádi směřovali Vaše dary. Pro úplnost - mecenášem se může stát každý, kdo jednorázově věnuje Divadlu Josefa Kajetána Tyla minimální částku 500 Kč, přičemž se tím nezavazuje k členství pro příští roky.  Nejde totiž tolik o výši daru, mnohem více jde o princip. O to, být na sebe hrdý, že jsem mecenášem. O to, že nám stále záleží na společném veřejném prostoru a že jsme stále ještě ochotni se nadchnout pro dobrou věc.

Pokud Vám záleží na tom, jak v budoucnu budou vypadat divácké prostory našeho Velkého divadla, staňte se mecenášem DJKT. Bližší informace naleznete na webových stránkách djkt.eu/mecenasskyklub.

Přeji všem úspěšnou sezónu 2018/2019 a těším se na shledání s Vámi na některé z našich tří scén plných emocí.

doc. MgA. Martin Otava. Ph.D.
ředitel DJKT

Macbeth_web_1100x445_vstupenky.jpg