CS
úterý, 14 červen 2016 14:27

Udělejte si piknik na Aidě

Slavná Verdiho opera Aida míří do lochotínského amfiteátru. Velkolepý scénický počin Divadla J. K. Tyla bude vidění již 1. července ve 20:30 h. K dispozici jsou ještě vstupenky do zatravněné zóny amfiteátru za pouhých 150 Kč. Pokud dorazíte s vlastní dekou, můžete si na místě koupit občerstvení a udělat si piknik. Pro ty, kteří by se rádi objevili na jevišti po boku Evy Urbanové, máme skvělou zprávu. Režisér Tomáš Pilař stále hledá komparzisty. Přihlaste se na email: karelsmirkl@gmail.com, jako honorář dostanete 2 vstupenky „na deku“ pro své fanoušky. 

A na co se můžete těšit? Operu pojímá režisér jako všechny smysly pohlcující show s ohňovými efekty, videoartem, náročným světelným designem i živými zvířaty. „V triumfální scéně po vyhrané bitvě ponese velbloud poklad a krásný černý hřebec Radama v podání Paola Lardizzoneho. Další scénou, ze které dýchne duch starého Egypta, bude příjezd Ivany Veberové coby Aidy na velbloudu k nočnímu Nilu. Atmosféru posílí sbor žen kráčejících se svícemi do svatyně,“ hovoří o svých záměrech režisér.

Kromě zvířat ohromí i ohňové efekty. „Aida je doslova prošpikovaná scénami starověkých rituálů. Je to například scéna zasvěcování zbraní nebo rituálního soudu, po kterém má být Radames zaživa zazděn v hrobce. Právě v těchto situacích chci použít oheň. Několik žonglérů předvede tanec s ohnivými vějíři a se zapálenými řetězy,“ popisuje režisér. Dalším efektním momentem bude akrobacie v závěsné obruči, která má evokovat měsíc.

Hlavní role budou obsazeny hvězdami evropského formátu: V roli Amneris se představí jedna z našich nejvýznamnějších sopranistek Eva Urbanová. V titulní roli Aidy se diváci mohou těšit na oblíbenou Ivanu Veberovou, držitelku Ceny Thálie, jež přes své mládí úspěšně ztvárnila řadu významných rolí (Aidu, Rusalku, Mařenku, Libuši a mnohé další). Roli Radama přijal italský tenorista, miláček plzeňského publika, Paolo Lardizzone, jako Amonasro vystoupí světový barytonista Ivan Marino. Na jevišti se bude pohybovat na 300 účinkujících! Kromě sólistů, výrazně rozšířeného sboru DJKT, orchestru DJKT pod vedením šéfdirigenta Norberta Baxy a baletního souboru se připojí i externí dětský balet.

Kromě náročného videoartu Petra Hlouška má režisér připraveny ještě dva trumfy: jeden speciální kouřový efekt a jeden ohňový. „Detaily prozrazovat nebudu, ale stejný efekt používá na svých koncertech třeba kapela Rammstein,“ usmívá se spiklenecky Pilař.

Vstupenky lze zakoupit v síti Plzeňská vstupenka, nebo v předprodejích DJKT: ve Smetanových sadech 16 a v Infocentru Nového divadla na Palackého nám. 30. Rezervaci je též možno provést na tel. číslech 378 038 185, 378 038 186 a na e-mailové adrese:  vinsova@plzen.eu. Diváci mohou využít vstupenku na Aidu jako jízdenku ve všech dopravních prostředcích MHD v Plzni, a to od 19:00 do 24:00 h.