pátek, 22 červen 2018 07:05

O Turandot s Ivetou Jiříkovou

Za týden se koná čtvrtý ročník velkolepé Noci s operou, která tentokrát přinese Pucciniho operu Turandot. V titulní roli se představí vynikající sopranistka Iveta Jiříková. Přečtěte si krátký rozhovor se zpěvačkou, která už má s rolí kruté princezny zkušenosti.

Váhala jste, když přišla nabídka vystoupit na open air akci Noc s operou v opeře Turandot?

Nabídku účinkovat v plzeňské Turandot jsem dostala od Tomáše Pilaře. A jelikož jsem s ním již zažila krásnou spolupráci na Ponchielliho Giocondě v Brně, vůbec jsem nezaváhala. Jen jsme museli vyladit termíny, protože momentálně zkouším novou inscenaci Smetanovy Libuše v Národním divadle v Praze.

Turandot je chladná a krutá princezna. Kdy jste se s touto rolí setkala poprvé?

S Pucciniho operou Turandot jsem se setkala poprvé asi před dvanácti lety ve Slovenském národním divadle (SND) v Bratislavě – tehdy ještě jako Liu – v krásné inscenaci Jozefa Bednárika. V roli princezny Turandot jsem debutovala před necelými třemi lety v Janáčkově divadle v Brně a od té doby ji zpívám nejen tam, ale i ve Státní opeře v Praze a v SND v Bratislavě.

Noc s operou se koná pod širým nebem, což s sebou nese mnoho specifik. Jaký je rozdíl zpívat v kamenném divadle a pod širým nebem? Co je Vám bližší?

Zpívání pod širým nebem je vždy trochu sázka do loterie, nejdůležitějším faktorem je samozřejmě počasí. Záleží ale také na akustice a případně nazvučení, což moc ráda nemám. Na druhou stranu mají tato představení nádhernou a neopakovatelnou atmosféru a publikum je většinou přijímá s velkým nadšením.

Navštívila jste někdy předtím Plzeň? Znáte naše město?

Plzní jsem samozřejmě několikrát projížděla a před lety jsem zde také hostovala jako Mařenka v Prodané nevěstě. Ale věřím, že tentokrát budu mít čas si Plzeň v klidu prohlédnout.

 

Miroslava Tolarová, 20. června 2018

 

 

 Billy_Elliot_858x246.jpg