CS
pátek, 27 leden 2017 08:08

Tři sestry – Diváci se budou tři hodiny smát a posledních pět minut možná plakat

Jana Kubátová, Apolena VeldováZuzana Ščerbová se brzy představí jako Tři sestry ve slavném dramatu A. P. Čechova. Co je na zkoušení baví, s čím naopak bojují a proč si myslí, že se diváci budou v divadle tři hodiny smát?

 

Jaké bylo vaše poslední setkání s Čechovem?

Jana Kubátová (Olga): Nikdy jsem žádného Čechova nehrála, ale musím říct, že zkoušení mě moc baví.  

Apolena Veldová (Máša): Ve Třech sestrách jsem hrála před 17 lety ještě v angažmá v Ostravě, také Mášu. Režíroval to tehdy Juraj Deák a byla to má velmi oblíbená inscenace. Dnes bojuji s novým překladem, zcela jiným pojetím a se svým věkem J

Zuzana Ščerbová (Irena): Absolvovala jsem rolí Iriny na JAMU a také jsem si zahrála Ninu Zarečnou v Rackovi. Hezké vzpomínat! Myslím, že Čechovovy hry mají čím diváka oslovit, rozumově i emocionálně. Nejraději mám Čechovovy povídky, krátké, koncentrované, ostré charaktery a silná pointa.

Co by tři sestry vzkázaly divákům, kteří se v případě Čechovových her bojí ruské chandry a depky?

Jana Kubátová (Olga): My děláme všechno proto, aby to tak nebylo. Tři sestry jsou o lidech a o životě a taková by měla být i inscenace, pokud se nám to povede, tak to bude tragikomedie.

Apolena Veldová (Máša): Doufám, že diváky příjemně překvapíme. Čechov je tragikomický, vlastně takový, jaký je život. Pokud budeme hrát Čechova správně, tak se budou diváci tři hodiny smát a možná posledních pět minut brečet.

Zuzana Ščerbová (Irena): Mýtus. Nebuďte předpojatí a přijďte do divadla. 

U Čechova je sestrám něco přes dvacet, myslíte si, že obsadit do rolí Olgy a Máši herečky ve středním věku byl záměr režiséra?

Jana Kubátová (Olga): Samozřejmě, vždyť co to je za ženskou ve dvaceti!

Apolena Veldová (Máša): Myslím, že ano a vidím v tom velký posun směrem k současnosti. Znám ve svém okolí spoustu lidí, kteří se ani po čtyřicítce nedokáží srovnat sami se sebou, takže to řeší tím, že utíkají od vlastní odpovědnosti.

A bonusová otázka pro Irenu Prozorovovou:

Zuzko, jaké je podle tebe stěžejní téma hry a jaká je spolupráce s Michalem Vajdičkou?

Zuzana Ščerbová (Irena): Neschopnost konat, riskovat, nést zodpovědnost, zbabělost, tragikomičnost lidských osudů. Osobně mě těší komunikace režisér – herec a doslova detailní práce jak nad textem, tak situací. Přitom zůstává i prostor pro improvizaci. Patrný je i citlivý smysl pro humor, často ironický, který  dává vážnějším situacím lidský rozměr. Myslím, že pro všechny zúčastněné je spolupráce s Michalem Vajdičkou přínosná a obohacující. Pořád se máme co učit. 

Prhlédněte si fotografie ze zkoušky. Rozhovor s režisérem inscenace Michalem Vajdičkou naleznete zde.