úterý, 06 únor 2018 14:35

Světová premiéra Linie krásy

Ve Velkém divadle bude mít 17. února světovou premiéru dramatizace románu Linie krásy, v hlavní roli Nicka Guesta se objeví Ondřej Rychlý, Martin Stránský ztvární konzervativního poslance a Apolena Veldová Margaret Thatcherovou.

Šokující román ze života společenské smetánky v Británii 80. let Linie Krásy zaznamenal ihned po svém vydání v roce 2004 nejen zájem čtenářů, ale vynesl spisovateli Alanu Hollinghurstovi prestižní Bookerovu cenu. Převést úspěšné dílo do jevištní podoby se rozhodla šéfka činohry DJKT Natália Deáková. „Období thatcherovské Británie má mnoho společného s dnešní dobou. Román zobrazuje například to, jak určitá část společnosti bohatla, jak konzumním až nenasytným způsobem života žila. Také je zde vykreslena celá řada charakterů, které se pohybují v politice: od dravců po tuneláře, ale i lidí, kteří do toho jdou z přesvědčení,“ uvádí. Nick je mladík pocházející ze skromných poměrů. Za studií na Oxfordu se skamarádí s Tobym, synem konzervativního poslance Geralda Feddena, a dostane možnost s nimi sdílet domácnost. V honosném londýnském sídle se nesmělý, kultivovaný Nick prahnoucí po všem vytříbeném a stylovém, stává úzkostným strážcem pohody a soudržnosti všech členů rodiny. Pak však přichází vášeň homosexuální lásky, setkání s narkotiky, zhoubnou nemocí a životní jistoty tají jako jarní sníh. „Herec, který by uvěřitelně zahrál takovou postavu, musí sám být velmi charismatický, okouzlující pro obě pohlaví a navrch inteligentní. Jsem přesvědčena, že Ondřej Rychlý je ideální volba,“ říká režisérka.

„Politický plán díla, který determinuje osudy jeho hlavních postav, není v našem kontextu neživým nebo výlučně historickým tématem. Konzervativismus, který má v naší zemi, a obzvláště pak mimo hlavní město, silnou pozici ve smýšlení lidí, stejně tak jako společenské klima, které se u nás v poslední době zřetelně zabarvilo atmosférou strachu: z odlišnosti, z nedefinovaného pocitu blížícího zhroucení se západní civilizace i jejích hodnot a konečně obecněji z neznámého, stejně tak s tím související vzrůstající averze většinové společnosti vůči elitám; tím vším je definován proměňující se svět, ve kterém žijeme a který období thatcherismu v mnohém připomíná,“ říká dramaturg Vladimír Čepek. Prostředí britského konzervativismu je v knize a potažmo v dramatizaci vykresleno velmi surově a bez příkras. „Stěžejním tématem knihy je pokrytectví, jsou zde zobrazeny různé vrstvy společnosti, způsobem k zachycení reality je i volba jazykových prostředků včetně vulgarit, které ale rozhodně nejsou jen naschválem nebo prvoplánovou snahou upoutat,“ upozorňuje režisérka.

Kromě aktuálnosti textu a atraktivního hereckého obsazení zaujme diváky i scéna Lukáše Kuchinky a hudební koláž Jakuba Kudláče. „Nick je estét, miluje umění, rozumí starožitnostem. Motiv krásy, obsažený v názvu knihy, se projeví v řešení scény, která by měla evokovat obživlý obraz. Hudba čerpá jak z děl světové klasiky, tak z dobových britských hitů,“ prozrazuje režisérka.

 

 

 Billy_Elliot_858x246.jpg