CS
Shaiman Marc

Shaiman Marc

V šestnácti letech předčasně ukončil svá středoškolská studia, aby se mohl věnovat divadlu. Uměleckou kariéru zahájil v roce 1976 jako režisér u divadelní společnosti La MaMa. Od té doby skládá hudbu, tvoří hudební aranžmá, instrumentace a píše texty písní.

Je autorem hudby k muzikálům Hairspray, Chyť mě, jestli na to máš (Catch Me If You Can)Karlík a továrna na čokoládu (Charlie and the Chocolate Factory). Podílel se i na programu několika koncertních večerů slavných broadwayských hvězd. Složil hudbu a napsal texty písní k televiznímu seriálu Smash a desítkám nejrůznějších televizních show a ceremoniálů předávání cen. Spoluprodukoval nahrávky pro hvězdy, jako jsou Bette Middler, Harry Connick junior nebo Mariah Carey. Jako autor či spoluautor hudby se podílel na filmech Když Harry potkal Sally, Misery nechce zemřít, Addamsova rodina, Žhavé výstřely, Sestra v akci 1 a 2, Klub odložených žen, Holka jako lusk, Svatba podle Mary, Rodičovský manuál a mnoha dalších.

Za hudbu k muzikálu Hairpsray získal divadelní cenu Tony a hudební cenu Grammy. Televizní cenu Emmy obdržel za svůj podíl na ceremoniálech předávání filmových Oskarů. Sám byl na Oskara nominován celkem pětkrát, pokaždé mu však výhra unikla. Jen díky tomu se stále ještě nezařadil do legendárního klubu „EGOT“, tedy společenství držitelů všech čtyř těchto prestižních uměleckých cen. 

Je pyšný na svůj kontroverzní satirický tříminutový minimuzikál Prop 8 – The Musical, kterým chtěl podpořit uzákonění manželských svazků osob stejného pohlaví v americké Kalifornii. V současnosti spolupracuje se Scottem Wittmanem na několika písních pro pokračování filmové Mary Poppins. Divákům vzkazuje, aby nečetli internetové diskuse – sám to prý už několik let také nedělá a žije se mu výrazně lépe.