CS
pondělí, 07 listopad 2016 15:22

Ripley podruhé na Malé scéně, už zítra!

Pokud jste chyběli na sobotní premiéře inscenace Talentovaného pana Ripleyho, vypravte se na Malou scénu hned zítra, nebo 4. prosince. Vzrušující příběh odstrkovaného a zakomplexovaného mladíka, ze kterého se postupně rodí chladnokrevný vrah, se odehrává v Itálii padesátých let.

Iluze je díky kostýmům Jany Smetanové a scéně Lukáše Kuchinky dokonalá. Výslednému efektu přispívá i hudba Jakuba Kudláče živě provedená herci na jevišti.  V hlavní roli uvidíte nováčka souboru Pavla Neškudlu, který si brilantně poradil s proměnou nesmělého chlapce v nemorálního zločince hrajícího tu nejvyšší hru. Skvělí jsou i Ondřej Rychlý v roli Dickieho, Andrea Mohylová jako Marge a Jana Kubátová ztvárňující postavu tajemné Pat.

Inscenace režisérky Natálie Deákové Talentovaný pan Ripley vychází ze stejnojmenného románu Američanky Patricie Highsmith. Ten se po svém vydání v roce 1955 stal bestsellerem a Tom Ripley novým prototypem antihrdiny. Autorka Tomovi věnovala ještě čtyři romány, které se staly předlohou několika filmů. Ripleyho si zahrál například Alain Delon, John Malkovitch nebo Matt Damon. Přes to, že na českých jevištích se dramatizace románu ocitá poprvé, v zahraničí byl příběh několikrát jevištně zpracován. „V posledních letech jej uvedlo například londýnské Greenwich Theatre v roce 2015 nebo berlínské Schaubühne v roce 2013. Autorkou asi nejznámější divadelní adaptace je dramatička Phyllis Nagy, blízká přítelkyně Patricie Highsmithové, která je podepsána také pod filmovou adaptací jejího románu Carol. Talentovaného pana Ripleyho podle Phyllis Nagy uvedlo před dvanácti lety Slovenské komorné divadlo Martin v režii Mariána Amslera,“ prozrazuje dramaturgyně Marie Špalová. Ta se při psaní dramatizace nechala inspirovat nejen původním románem, ale také životopisem spisovatelky. Podobnost mezi Patricií Highsmith a jejím hrdinou fascinovala i režisérku. „Tom Ripley je postava rozporuplná, děsivá a zároveň fascinující. Těžko by se s ním člověk ztotožnil, ale minimálně v první části románu se dá, myslím, velmi dobře pochopit. Většina z nás má totiž v sobě traumata, s nimiž se po svém vypořádává celý život. Ale abych mohla tuto postavu interpretovat, musela jsem se snažit ji pochopit i v jejím dalším vývoji, přičemž mi velmi pomohlo studium života samotné autorky. Styčných bodů mezi autorkou a její nejoblíbenější a taky nejznámější postavou je víc, než by se na první pohled zdálo. Cestu k Tomovi Ripleymu jsem si tedy hledala skrz Patricii Highsmith,“ vysvětluje Natália Deáková. 

https://www.djkt.eu/talentovany-pan-ripley