CS

Premiéry 2021/22

 • Vyhoďme ho z kola ven
  Vyhoďme ho z kola ven Dustin Klein 4. 9. 2021

  Jednou z ikon americké postmoderní literatury je Ken Elton Kesey, jehož román Vyhoďme ho z kola ven vynesl Formanovu filmu z roku 1975 s názvem Přelet nad kukaččím hnízdem pět Oscarů. 

 • Křemílek a Vochomůrka
  Křemílek a Vochomůrka Václav Čtvrtek 5. 9. 2021

  Po dvou klasických českých pohádkových příbězích podle námětů Josefa Čapka (Povídání o pejskovi a kočičce) a Františka Hrubína (1 x 6 pohádek), z nichž je každý zpracován zcela jinou formou, se v letošní sezóně opět vracíme do světa večerníčků – půjde o divadelní zpracování knih Václava Čtvrtka Pohádky z pařezové chaloupky Křemílka a Vochomůrky.

 • Neapolská choroba
  Neapolská choroba Karel Steigerwald 8. 9. 2021

  Na obskurní lesní kliniku si přijede z neproniknutelného Hradu léčit Komoří obyčejný průjem, který si z moci své funkce diagnostikuje sám jako interesantní pohlavní chorobu.

  „Odjakživa jsem si myslela, jednou bude líp, a najednou vidím, že líp už bylo tenkrát, když jsme na to zlepšení teprve čekali."

 • Netopýr
  Netopýr Johann Strauss 8. 9. 2021

  Mnoho klasických operet má krásnou hudbu, ale pro dnešního diváka příliš naivní děj. K těm několika málo dílům, která obstojí i před dnešním divákem, patří Straussův Netopýr. 

 • Něco shnilého! (Something Rotten!)
  Něco shnilého! (Something Rotten!) Karey Kirkpatrick / John O’Farrell / Wayne Kirkpatrick 9. 9. 2021

  Česká premiéra úspěšné broadwayské novinky z roku 2015 v bláznivém stylu oblíbeného Spamalotu.

 • Králičí nora
  Králičí nora David Lindsay-Abaire 9. 9. 2021

  Emočně silné rodinné drama pojednává o manželství, které prochází zásadní životní zkouškou. Becca a Howie se vzájemně odcizují. Postihla je totiž jedna z největších rodinných tragédií, jakou si lze vůbec představit.

 • Italka v Alžíru
  Italka v Alžíru Gioachino Rossini 10. 9. 2021

  Vedle slavného Lazebníka sevillského patří k nejúspěšnějším operám slavného rodáka z Pesara právě Italka v Alžíru z roku 1813. 

 • Španělská muška
  Španělská muška Franz Arnold / Ernst Bach 10. 9. 2021

  Méně známá, ale výtečná komedie o měšťanské morálce ve vyšší společnosti na počátku 20. století, je plná záměn a omylů; groteskní, fraškovitá, situační – všechna tato přízviska se hodí k titulu autorů Franze Arnolda a Ernsta Bacha, jejíž světová premiéra byla uvedena již roku 1913 a tedy již přes sto let baví diváky snad na všech světových jevištích.

 • Postřižiny
  Postřižiny Bohumil Hrabal 11. 9. 2021

  „Ten Francin je nějaké chabrus na nervy, měl by si, podle spisku páně Batisty, omévat přirození vlažnó vodó.“

 • My Fair Lady
  My Fair Lady Alan Jay Lerner / Frederick Loewe 11. 9. 2021

  Jeden z nejslavnějších a nejpopulárnějších klasických muzikálů všech dob se po téměř dvaceti letech vrací na jeviště DJKT.

 • Princezna se zlatou hvězdou
  Princezna se zlatou hvězdou Dekkadancers 11. 9. 2021

  Originální taneční verze známé pohádky ukazuje klasický souboj dobra se zlem v podobě, která je pro současné děti aktuálnější, i když Kazisvět zůstává sobecký vztekloun a princezna je pořád odvážná duše, která se nebojí sama hledat štěstí v širém světě. Na závěr nechybí ani dramatický souboj a zasloužené vítězství dobra nad zlem.

 • Věc Makropulos
  Věc Makropulos Leoš Janáček 16. 10. 2021

  Leoš Janáček patří k nejvýznamnějším operním skladatelům minulého století. Jeho operní tvorba se stala pevnou součástí světových operních scén. Své současníky Janáček šokoval už výběrem námětů pro své opery.

 • Vánoce na poušti
  Vánoce na poušti Petr Pýcha / Jaroslav Rudiš 17. 12. 2021

  Příběh dvou kamarádů z české rockové skupiny Tataturk. Kdysi byli stejně slavní jako Lucie, pak se po nich slehla zem. V jedné zemi je ale jejich kapela stále populární, aniž o tom ví – v totalitním Turkmenistánu… 

 • Don Quijote
  Don Quijote Ludwig Minkus 13. 11. 2021

  V rytířském příběhu slavného stejnojmenného románu Miguela de Cervantese, kde kniha zobrazuje absurdní vize a dobrodružství Dona Quijota, se podle původního libreta pro baletní zpracování vyprávění soustřeďuje na milostnou dvojici Kitri a Basila.

 • Sunset Boulevard
  Sunset Boulevard Andrew Lloyd Webber / Don Black / Christopher Hampton 4. 12. 2021

  Strhující příběh podle stejnojmenného oscarového filmu režiséra Billyho Wildera s hudbou nejúspěšnějšího muzikálového skladatele všech dob Andrewa Lloyda Webbera. Ačkoliv sláva stárnoucí herečky němých filmů Normy Desmondové odešla se zvukovým filmem, ve vlastních vzpomínkách a představách Norma stále zůstává tou největší hvězdou ze všech.

 • Lindauer? Pākehā!
  Lindauer? Pākehā! Renata Putzlacher 18. 12. 2021

  Život malíře Bohumíra Lindauera (1839–1926) se nedá popsat v několika slovech ani větách. Vydá spíš na román, velké barevné plátno nebo na dobrodružnou divadelní expedici, a právě to se bude naše inscenace snažit na jevišti říci.

 • Chytrá horákyně
  Chytrá horákyně Božena Němcová 18. 12. 2021

  „Nemějte těžkou hlavu, táto. Však já to uhodnu.“

  Nebyla by to Božena Němcová, aby se v jejích pohádkách neobjevily odvážné a chytré dívky, které navzdory všem záludným překážkám rozlousknou své životní hádanky a které si vybojují i svého manžela.

 • Alceste
  Alceste Christoph Willibald Gluck 15. 1. 2022

  Autor opery Christoph Willibald Gluck patří k nejvýznamnějším reformátorům tohoto žánru. Než dospěl ke svým tzv. reformním operám, napsal celou řadu italských a francouzských oper v tehdy běžném stylu.

 • Čarodějky ze Salemu
  Čarodějky ze Salemu Arthur Miller 5. 2. 2022

  Světoznámý historický thriller napsal klasik moderního amerického dramatu Arthur Miller na základě skutečné události – dle jednoho z nejslavnějších čarodějnických procesů všech dob. Došlo k němu v roce 1692 v izolovaném prostředí malé vesnice Salem v Massachusetts.

 • Fun Home
  Fun Home Jeanine Tesori / Lisa Kron / Alison Bechdel 26. 2. 2022

  Neobyčejný komorní muzikál podle autobiografického komiksového bestselleru spisovatelky Alison Bechdel, oceněný prestižní divadelní Cenou Tony za nejlepší libreto, nejlepší hudbu i jako nejlepší muzikál roku.

 • Srdce
  Srdce 5. 3. 2022

  V roce 2022 uplyne 100 let od narození jihoafrického kardiochirurga, profesora Christiaana Neethlinga Barnarda, který jako první v roce 1967 provedl úspěšnou transplantaci srdce. Navzdory tomu, že od tohoto neuvěřitelného zákroku uplynulo více než 50 let, stále zůstává transplantační medicína opředena mnoha mýty i spoustou otázek.

 • Lady Macbeth - 1865
  Lady Macbeth - 1865 D. Šostakovič / A. Pärt / P. Malásek / L. Vaculík 19. 3. 2022

  Povídka ruského spisovatele Nikolaje Semjonoviče Leskova z roku 1865 se stala podkladem pro operu Dmitrije Šostakoviče Lady Macbeth Mcenského újezdu, jejíž uvedení v počátku třicátých let minulého století vyvolalo nevoli sovětského diktátora Stalina natolik, že celá tamější hudební moderna byla zavržena jako formalistická až vulgární.

 • Lidé, místa, věci
  Lidé, místa, věci Duncan Macmillan 20. 4. 2022

  Příběh ze života Emmy, který může potkat každého z nás. Nebo jste si natolik jistí, že vás se týkat nemůže? Každý se jistě někdy ocitl „na hraně“. A na ní je právě teď Emma. Sledujte její zápas o sebe sama!

 • Pravda
  Pravda Florian Zeller 2. 4. 2022

  Komedie o nevěře, ve které se lže jako o závod. Autorem konverzační hry je jeden z největších talentů současné francouzské dramatiky Florian Zeller.

 • Stvoření
  Stvoření Joseph Haydn 23. 4. 2022

  Na konci svého dlouhého života napsal Joseph Haydn dvě významná oratorní díla – Stvoření a Čtvero ročních období, která patří nejen k jeho vrcholným kompozicím, ale k tomu nejlepšímu, co bylo v té době v oratorní literatuře napsáno. Oratorium Stvoření, které uvedeme koncertně, vzniklo v roce 1798 na libreto barona Gottfrieda van Swietena.

 • O Jeníčkovi a Mařence aneb Jak to dobře dopadlo

  Kdo by někdy neslyšel pohádku o Jeníčkovi a Mařence, perníkové chaloupce, zlé maceše a ježibabě? Všichni – malí i velcí – ji jistě znáte. Muzikálový soubor DJKT ji nyní nabízí se spoustou krásných, veselých a roztančených písniček. Příběhem děti i dospělé provedou dva šášové – Oranžáček a Červenáček.

 • Quo vadis
  Quo vadis Sylvie Bodorová 11. 6. 2022

  Ve světové premiéře uvádí operní soubor DJKT operu české skladatelky Sylvie Bodorové Quo vadis, kterou napsala přímo pro plzeňskou operu. Libreto vytvořila Sylvie Bodorová a Martin Otava na některé motivy stejnojmenného románu polského romantického romanopisce Henryka Sienkiewicze z roku 1895 a podle děl antických autorů Tacita, Suetonia a Petronia.

 

 01_Macbeth_NsO_858x246.jpg

01_Macbeth_NsO_858x164.jpg