CS
úterý, 29 září 2015 13:36

Premiéra opery Edgar se nezadržitelně blíží

Pucciniho opera Edgar se v Plzni dosud nikdy nehrála. Její historicky první uvedení v Divadle J. K. Tyla je ale již na dohled, premiéra bude již tuto sobotu, tedy 24. října ve Velkém divadle. Režie díla se ujal sám ředitel DJKT Martin Otava, který tuto operu pro české diváky objevil a poprvé uvedl před pěti lety v libereckém Divadle F. X. Šaldy. Hlavní roli ztvární v alternaci tenoři světového formátu – Mexičan Rafael Alvaréz a Ital Paolo Lardizzone.

Studenti by neměli promeškat jedinečnou příležitost zakoupit vstupenku na 25. 10. za pouhých 100 Kč. Více o slevě zde.

Přečtěte si celý rozhovor s Martinem Otavou o tom, proč ho opera Edgar fascinuje a co očekává od jejího plzeňského uvedení.

Inscenace ve vašem provedení měla velmi pozitivní ohlas i mezi kritiky a získala dvě hlavní ceny na festivalu Opera 2011. Proč myslíte, že bylo toto dílo v minulosti opomíjeno?

Je mnoho zapomenutých skvělých děl a je stále co objevovat. Vždyť samotný J. S. Bach čekal mnohá desetiletí v zapomnění, než byl znovu uveden do hudebního života.  

Edgar byla jedna z Pucciniho  oper. Opravdu nádherná muzika. Ale byla to dlouhá 4 aktová opera na velmi romantické téma. Příběh hrdiny téměř shodný s tématem Tanhaussera nebo Joseho z Bizetovy Carmen. Hrdina, který se nemůže rozhodnout mezi vášnivou Tigranou a zdrženlivou Fidelií. Premiéra v La Scale v roce 1889 byla celkem úspěšná. Teprve později píše Puccini své vrcholné opery, ale celých 15 let dále přepracovává Edgara. V roce 1905, kdy již divadla uvádějí jeho Toscu, přichází další uvedení Edgara v poslední, čtvrté verzi, tedy zhuštěné do tří aktů. Ale móda už nestála o vysněnou romantiku. Je to doba verismu. A Puccini již vedle Tosky uvádí další skvělé opery jako Turandot, Madamme Butterfly, a tak se všichni hnali po těchto zaručených „hitovkách“ a na milého Edgara se jaksi zapomnělo. Já tento titul uvedl s dirigentem Doubravským na českou scénu poprvé. Hrála se plné dva roky. A když padala na derniéře poslední opona, měli slzy v očích nejen divadelníci na jevišti, ale i publikum. Je mnoho takových skvělých děl, která jsou neprávem zapomenuta. Ale móda se ve vlnách vrací a tak uvádíme v Plzni Edgara. Poprvé.

Půjde ve Vaší režii o klasické pojetí, nebo bude v něčem netradiční až překvapivé, jako tomu bylo například u Libuše?

Edgar je pro mě romantické, dramatické dílo a rozhodně nesměřujeme k experimentu. Výprava je velmi estetická  a dá se říci, že magická. A co se týká režie, přál bych si, aby zazněly naplno city. Ty v Edgarovy cloumají postavami až k zoufalosti, k hysterii, k vykloubenosti. Moc bych si přál, aby se nám podařilo toto zoufalství z lásky podat pravdivě a přesvědčivě. Ta hudba ve spojení se vztahy postav, s příběhem, to je jako když se strhne bouře, v níž se lidé i jejich duše bezmocně potácejí, bouře je ničí a oni nemají šanci nad ní vyhrát. Nemají šanci vyhrát nad sebou, nad svými divokými emocemi. Browningová jednou napsala: „ Láska je oheň, který spaluje, a bude oheň týž ať cedry, či koukol spaluje“.   

Čím Vás osobně oslovilo toto dílo?

Svoji krásnou hudbou. A snad proto, že rád poznávám neznámé. Člověka to vždy posouvá dál. Mám rád „své jisté“, poznané a osvědčené, ale současně potřebuji vytvářet a objevovat něco nového. A Edgar je pro mne novinkou. Pro nás všechny.

V hlavní roli Edgara se představí vedle Rafaela Alvaréze italský pěvec Paolo Lardizzone. Jak se těšíte na spolupráci s ním?

Bude to první naše spolupráce. Paolo je pro Plzeň nová tvář. Zpívá tu druhým rokem a jsem šťastný, že se nám ho podařilo pro naše Plzeňany získat k pravidelné spolupráci. Líbí se mu u nás v divadle i ve městě. Abych se na něj netěšil! Je přirozený a nejnáročnější party zpívá s lehkostí. Jeho hlas je v celé škále vyrovnaný. Člověk mu na jevišti věří. A já se na něj těším hlavně asi proto, že věřím, že v Edgarovi bude stejně skvělý jako v ostatních rolích, ve kterých v našem divadle vystupuje ( Radames v Aidě,  Turiddu v Sedláku kavalírovi, Canio v Komediantech).

Koho diváci uvidí v dalších rolích, především dvou „sokyň v lásce“ Fidélie a Tigrany?

Fidélií bude vedle naší „domácí“ Ivanky Veberové, čerstvé držitelky ceny Thálie paní Livie Venosová – Obručník, kterou v Plzni můžete vidět jako nádhernou Krasavu s překrásným témbrem hlasu  v Smetanově Libuši a její  sokyni, maurskou dívku Tigranu ztvární naše domácí Jana Foff -Tetourová a hostující Adéla Vomáčková.