CS
středa, 06 říjen 2021 08:34

Plzeňské oslavy vzniku republiky

Čtyřicet atraktivních plzeňských míst se stane 28. října součástí Plzeňských oslav vzniku republiky. Nabídku neobvykle strávit slavnostní den v řadě mimořádně výhodně zpřístupněných míst, muzeí, galerií, kulturních a sportovních institucí nebo zahrad, mnohde se zajímavým speciálním programem, budou mít Plzeňané letos popatnácté.

Připraveny jsou prohlídky s průvodcem, sousedské procházky, okružní jízdy historickými vozy nebo tradiční festival pouličního jídla DEPO Street Food Market. Mimořádně tento den ožije workshopy pro děti, filmy a vzpomínkami Jiráskovo náměstí. Součástí programu je rovněž nově připravená stezka Z Hamburku na Petrohrad seznamující účastníky s historií této čtvrti, která se začala psát v 70. letech předminulého století.

„K oslavě vzniku samostatného Československa zveme nejen obyvatele našeho města, ale i návštěvníky z blízkého okolí. Mám radost, že tuto tradici držíme již od roku 2006. Historické památky, muzea a další zajímavá místa se lidem 28. října otevřou za symbolických 28 korun nebo zdarma,“ přiblížil primátor města Plzně Martin Baxa.

Prohlídky s průvodcem a divadlo

Prohlídky s průvodcem nabídne například Měšťanská beseda, Velké divadlo, Nová scéna, Centrum Johan sídlící v revitalizované kulturní památce Moving Station, Korandův sbor Českobratrské církve evangelické nebo běžně nepřístupné Loosovy interiéry v domech na Klatovské 19 a Plachého 6. K celodenní akci se připojí Divadlo J. K. Tyla s nabídkou čtyř svých inscenací za pro tento slavnostní den tradiční dvacetiosmikorunové vstupné. Své dveře také otevřou například spalovna v Chotíkově nebo Bohemia Sekt ve Starém Plzenci.

Sportoviště i procházky

Sportovně založení účastníci mohou zavítat na dopolední plavání v bazénu na Slovanech i na Lochotíně a na parkourový workshop, který připravilo Krašovská Aktivity centrum. Sousedské procházky Skrytého města se tentokrát s průvodcem Petrem Klímou zaměří na Staré a nové centrum, záchranu Mikulášského hřbitova okomentuje oblíbená průvodkyně a architektka Anna Hostičková.

Stezka Z Hamburku na Petrohrad

Do programu je zařazena od začátku října otevřená tříkilometrová stezka Z Hamburku na Petrohrad, která upozorňuje na důležitá místa, události a osobnosti slovanské části Petrohrad. Stezku doprovází na všech jejích dvanácti zastaveních zajímavá soutěž pro děti s drobnou odměnou, pokud odevzdají odpověď na alespoň deset otázek uvedených na hrací kartě. Tu je možné si vyzvednout v informačním centru na Palubě Hamburk. 

DEPO2015

Areál DEPO2015 bude po celý den lákat nejen na festival pouličního jídla, ale i na aktuální výstavy Panu učiteli s láskou a Quattro formi.

Okružní jízdy historickými vozy

Rozmanitou programovou nabídku doplňují okružní jízdy zástupců historických vozů dopravních podniků, trolejbus Škoda 9 Tr a autobus ŠKODA 706 RTO. Jezdit budou od 11:00 do 16:00 hodin.

Celý den na Jiráskově náměstí

Součástí programu od 10:00 do 16:00 hodin jsou nově celodenní aktivity na Jiráskově náměstí organizované Nadací Proměny Karla Komárka a Pamětí národa, které připomenou formou debat, vzpomínek pamětníků, filmů a workshopů pro děti jeho minulost a dají nahlédnout do budoucnosti spočívající v již připravené obnově současného neutěšeného stavu.

Vzpomínkové setkání a ohňostroj

Bohatý celodenní program zakončí vzpomínkové setkání na náměstí T. G. Masaryka s následným ohňostrojem na náměstí Republiky. Vzpomínkové setkání se uskuteční v 17:00 hodin, ohňostroj je naplánován v 18:30 hodin.

Vstupenky a přehled

Kompletní seznam míst a institucí, které jsou součástí programu Plzeňských oslav vzniku republiky, je k dispozici v programu oslav (pod článkem). Rezervaci a prodej vstupenek s omezením počtu maximálně pro pět osob na jedno vybrané místo umožnily od 4. října v 9 hodin portál www.plzenskavstupenka.cz a Turistické informační centrum města Plzně na náměstí Republiky 41. U některých subjektů, jako je například Divadlo J. K. Tyla, Pivovarské muzeum a Plzeňské historické podzemí, je nutné si vstupenky pořídit buď prostřednictvím jejich prodejních webů nebo na pokladnách.

 

Text: Eva Barborková

Oficiální zprávy týkající se současných událostí v Plzni najdete na stránce aktuální zprávy z Plzně.