CS

uvodka cinohra 1100x175 past

Ohlasy | Kabaret Burka aneb Z českých luhů a hájů

Burka v Plzni funguje


Každé dobré divadlo by mělo citlivě reagovat na aktuální situaci ve společnosti. A není podstatné, zda se hraje Sofoklés, Shakespeare nebo třeba Lenka Lagronová. Pustí-li se ovšem někdo do reflexe současnosti bez pevného textu, vstupuje na velmi tenký led.
V Klicperově divadle v Hradci Králové se o to nedávno pokusili Braňo Holiček a Tomáš Jarkovský. Reakce na jejich Evropu byly rozporuplné a divadlo inscenaci po několika reprízách stahuje z repertoáru.
Režisérka Zuzana Burianová se v Plzni zatím představila inscenacemi Bůh masakru (Yasmina Reza) a Push Up (Roland Schimmelpfennig), tedy hrami sice moderními, ale přece už časem a divadelním provozem prověřenými.
Teď přichází s politicky aktuálním kabaretem. V Praze úspěšné pokusy byly - třeba inscenace Tomáše Svobody Miloš Ubu aneb ... málem králem či Politický kabaret aneb Seber si to hovno v režii Braňa Holička. V Plzni o žádném významnějším počinu nevím. Tím větší logicky bylo očekávání diváků.
Zuzana Burianová na to nebyla sama - kromě sedmi herců pracovala s dramaturgyní Terezou Vereckou. Jejich inspiračními zdroji bylo - stručně řečeno - všechno kolem nás. A zdá se, že umělci dovedou naslouchat opravdu pozorně! Na zelené louce (scénu tvoří kusy umělé trávy a teprve mnohem později se dostaneme hloub) se před našima očima rodí mozaika z jednotlivých střípků (či střepů) naší současnosti.
Začíná se zostra - zjevením Janovým. Biblický text je ovšem poněkud komplikovaný a nejasný a psík, který právě přinesl na jeviště klacík, je tak roztomilý -kdo by se dokázal soustředit?
Dokážeme to ještě vůbec? Nebo už jen přepínáme, rychle vzplaneme, a zase rychle vychladneme? Zvedne nás ještě něco ze židlí?
Komentáře v internetových diskusích bývají hodně ostré, hrubé, vulgární - touhle cestou inscenátoři odmítli jít. Zvolili si hravost a vtip -však jsme v kabaretu. A ono pomyslné zrcadlo nastavují s vlídným úsměvem, trpělivě. Ne však podbízivě.Kabaret Burkatak trochu mate svým názvem. Muslimové nejsou středobodem všeho dění. Jsme jím my a naše zoufalé hledání pevného bodu. Pevné půdy pod nohama. Jistot a pravd. Kabaret ono hledání s pobavením sleduje, ale odpovědi - záměrně - nepřináší. U aktuálního politického kabaretu je obvykle problém s rychlým stárnutím textu. Tady to ale příliš nehrozí. Výběr je chytrý a hraje se spíš o naší neschopnosti komunikovat mezi sebou - a to se asi tak brzy nezmění. A nějaká ta zestárlá replika se snadno nahradí čerstvou. Sedm statečných herců si s nelehkým úkolem poradilo skvěle (a velmi jim v tom pomáhají do národních barev laděné kostýmy Pauliny Bočkové). Jsou vtipní, přesní, hraví, dobře na sebe reagují. Trojice dam (Klára Krejsová, Zuzana Ščerbová a Kamila Šmejkalová) výborně funguje především v pasáži o naštvaných matkách, tedy reálně existující komunitě, pánové si dokáží udělat skvělé selfie a mají každý své hvězdné momenty - Marek Mikulášek se nás snaží varovat před apokalypsou, Petr Konáš skvěle přepíná a donutí vás, abyste si udělali názor i na hulmana uzdičkového, Jan Maléř se převtělil do Michala Davida a Marek Adamczyk na sebe strhává pozornost zejména svou psí existencí a je tak trochu hvězdou zhruba hodinové inscenace. Významnou roli hrají v kabaretu písně. Autory textů jsou Tereza Verecká a Robin Král, hudbu složil Zdeněk Dočekal. Díky nim se seznámíme s bubákem, telefonem, který se stává naším nejbližším přítelem, dozvíme se, jak by měl vypadat ideální soused i kterak si poradit s (mu)slimáky. Skvělý je pak závěrečný text o názorových bitvách na internetu (Umírání písemné / nebývá z těch nejtišších / A ten, kdo dělá kravál, sebe nikdy neslyší... / Tak v názorových bitvách / ztrácíme své nejbližší).
Zpěv i choreografie ještě potřebují trochu uležet či dozrát, ale už teď je jasné, že Kabaret Burka v Plzni rezonuje, že funguje, že dovede rozesmát. Tak kéž si najde své publikum - pozornost si rozhodně zaslouží.

Jan Anderle, MF Dnes, 13. 4. 2016

Co si o inscenaci myslíte Vy?

Viděli jste ji už? Napiště nám, Váš názor nás zajímá!
(pokud se políčko pro komentář nezobrazuje, musíte se v jiném okně přihlásit na svůj Facebook účet)