CS

O souboru opery

Tak jako se mění evropské operní scény, mění se i opera v Plzni. Soubor sólistů v angažmá se zmenšuje, rozšiřuje se portfolio tuzemských i zahraničních hostujících umělců a solidní hudební úroveň produkcí se stává samozřejmým předpokladem pro důsledně dramatické, náročné a moderní pojetí scénické složky představení.

Kromě podoby samotných inscenací se výrazně obměňuje i forma, jakou se opera prezentuje navenek. Mimo nová komunikační média, která jsou zacílena na mladé publikum (jako jsou sociální sítě, virální reklama či site-specific), v letošním roce vzniknul i nový, rozsáhlý formát tištěného programu.

Skladba repertoáru bude v následujících sezonách pokrývat kompletní historii tohoto žánru a celosvětovou regionální příslušnost s mírnou převahou zařazování operní tvorby mezi léty 1850–1930 a velkým důrazem na operu českou. V každé sezoně se kromě toho objeví i opera žijícího skladatele, každé dvě sezony světová premiéra, kromě toho každou sezonu premiéra nejméně jednoho díla, které bude v Plzni uvedeno poprvé.

Velký důraz kladu na jednotný inscenační rukopis zdejší operní scény. Vyjadřuje jej náročné, vizuálně výrazné divadlo západoevropského stylu jednadvacátého století s důrazem na jednotu všech inscenačních složek, s progresivním přístupem k používání světla a ostatních technologií, od čehož očekávám i postupnou transformaci diváckého pohledu a předpokládám, že díky tomu budeme v horizontu pěti let uvádět operu v nuancích evropské divadelní estetiky.

Tomáš Ondřej Pilař,
umělecký šéf opery DJKT

 

Historie souboru opery