CS
čtvrtek, 11 únor 2021 14:04

Nová kniha dramaturga muzikálu Pavla Bára míří do knihkupectví

Pavel Bár nezahálí! Kromě toho, že je skvělým a pilným dramaturgem našeho muzikálového souboru, se naplno věnuje také publikační činnosti. Zajímá Vás historie muzikálu? Pak máme tip na nový knižní titul!

Možná se Vám již dostala do ruky kniha Od operety k muzikálu. Souborné dílo, ve kterém Pavel mapuje vývoj poválečného českého zábavněhudebního divadla, se objevilo v regálech knihkupectví již v roce 2014. Přispělo tak do edice Disk, která nese podtitul „edice pro studium scénické tvorby". Všechny ediční tituly jsou věnovány dramatickému umění v různých kontextech a pod nakladatelstvím Kant je vydává Ústav teorie scénické tvorby DAMU. Dílo Herci a herectví v českém zábavněhudebním divadle právě vychází jako Pavlova druhá kniha této edice.

Zatímco první zmíněná publikace se zabývá klíčovými operetními a muzikálovými inscenacemi a jejich tvůrci, novinka upírá pozornost, jak již název napovídá, na samotné jevištní aktéry — na muzikálové a operetní herce. Polemizuje s oblíbenou premisou „herectví je jen jedno" a vychází při tom z často pokládané otázky, zda jsou interpreti zmíněných žánrů spíše herci, zpěváci, hrající zpěváci nebo zpívající herci. Nebo snad žádné z tvrzení není odpovídající? Jak moc se liší „klasické" a muzikálové herectví? A měnila se v kontextu doby tato podobnost či rozdílnost? Odpovědi hledá autor nejen prostřednictvím teoreticko-historického bádání, ale také skrze rozbor konkrétních osobností operetního a muzikálového divadla, (jako je Oldřich Nový, Karel Fiala nebo Laďka Kozderková) a jejich profesních zkušeností. Pokud se tedy chcete dozvědět něco nového o svém oblíbeném divadelním žánru, pak už víte, po jaké literatuře sáhnout.

Protože současná doba nepřeje tomu, abychom uspořádali oficiální křest knihy, přichystali alespoň kolegové ze souboru překvapení před večerní zkouškou Billyho Elliota, aby náš milý dramaturg věděl, že si jeho práce ceníme a obdivujeme ji!