CS
středa, 28 červen 2017 07:50

Michal Štěrba o Divadelním létě pod plzeňským nebem

Oblíbený plzeňský herec Michal Štěrba si sympatie diváků DJKT získává už od roku 1998. 

Svůj specifický humor a smysl pro ironii a nadhled uplatňuje především v rolích komediálních, ale nechybí ani ty tragikomické a vážné. Ztvárnil neotřelým způsobem Puka v Shakespearově Snu noci Svatojánské, k velkým rolím patřím i Solený ve Třech sestrách, vynikající je ve Vyrypajevových Iluzích, trpké komedii z manželského života. Díky festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem se Michal opět představí Akvabelách, které se před 11 lety hrály v Divadle V Klubu.    

Pamatujete si ještě, co jste řekl Vilému Dubničkovi, když za Vámi před deseti lety přišel s nápadem uspořádat v Plzni letní divadelní festival na otevřené scéně?

Ano, to si pamatuju poměrně přesně, řekl jsem mu: Hele, to je nesmysl. Neprodáš jedinej lístek, bude pršet, nebude nás slyšet, pan Přeučil nebude chtít s námi hrát, bude to taková ta akce maximálně na jedno léto, a i kdyby nebyla, tak já tedy o prázdninách rozhodně nebudu hrát divadlo. A vida, měl jsem tehdy skoro pravdu! V naší divadelní partě platím za optimistického vizionáře.

Od samého začátku patříte ke stálicím a nejvíce obsazovaným hercům Divadelního léta, v kolika inscenacích jste hrál a která role Vás nejvíc bavila?

Jak jsem řekl před chvílí, já se Vilémovi zařekl, že o prázdninách pracovat nebudu, takže kromě představení Lháře jsem to dodržel a hrál úplně ve všech představeních.
Co se týká oblíbeností rolí, miloval jsem Poštmistra v Revizorovi před radnicí, byl to takový veselý chlapík s pozitivním vztahem k alkoholu, nebo před Západočeským muzeem v Králi jelenem role ptáčníka, tam jsem měl krásnou scénu s papouškem a láhví piva, nebo inscenace V nouzi poznáš přítele. Ta se odehrávala z větší části v hospodě.

Nebylo by lepší užít si divadelní prázdniny a odpočívat?

No jo, ale kdo by mi pak platil všechno to pití?

V čem je hraní venku jiné oproti klasickému divadlu?

Krásné je, že při hraní pod plzeňským nebem musíme řešit nejen rozmary diváků, ale i rozmary počasí a ani s jedním se nedá v podstatě nic dělat. O kolezích spoluhercích jsem vždycky tušil, že jsou v podstatě magoři a že budou hrát i v průtrži mračen, co mně ale nepřestává už deset let udivovat, že v tom samém dešti se vydrží pod pláštěnkami choulit pět set na kost zmáčených diváků a fandí nám. To je nádhera... jsme tedy vlastně, jak herci, tak naši skvělí diváci, doslova a do písmene cáklí.

Divadelní léto už vystřídalo celou řadu plzeňských místa zákoutí, který z venkovních prostorů Vám nejvíc vyhovoval?

Já měl nejraději místo před Muzeem, to jsem Vilémovi Dubničkovi říkal, že tam se divadlo hrát prostě nedá. Pak před již zmiňovanou radnicí, to jsem tvrdil ” že tam teda, Viléme, se divadlo hrát naprosto nedá! Vždyť tam jezdí tramvaje přímo jevištěm! ” Dodnes jsem přesvědčen, že Dubnička po nocích osobně provedl překládku kolejí.

Letos budou hlavní inscenací Akvabely Davida Drábka, ve kterých jste exceloval spolu s Broňou Kotišem a Zdeňkem Rohlíčkem v klubové inscenaci před 11 lety. Vracíte se všichni tři a ve stejných rolích - jaký bude Váš Kajetán?

No rozhodně budeme o 11 let starší, snad i mírně zkušenější. Zdeňkovi Rohlíčkovi se podařilo dostudovat Filozofickou fakultu, Broňa Kotiš si udělal svůj vysněný pilotní průkaz já se naučil konečně anglicky... A nebo kecám a všichni tři, s Dubňou čtyři, jsme ve své podstatě úplně stejní kluci, kteří se mají furt stejně rádi i když si to pochopitelně nikdy nahlas nepřiznají a já mám pocit, že to je týden, co jsme měli tehdy derniéru...

Akvabelami Vaše letošní účinkování v Divadelním létě zdaleka nekončí, zahrajete si i v pěti reprízách loňského Dona Quijota a pak ještě třikrát roli Stapletona v detektivní komedii Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor, zlý pes! Téměř celý červenec bude tedy patřit Divadelnímu létu, plánujete si na srpen volno?

ANO!
Budu se cele věnovat svojí krásné rodině, manželka je z toho již teď zděšena. Garantuji vám, že moji dva synové se po pár dnech se mnou budou těšit na 1.září!