CS
Merta Zdenek

Ostatní inscenace

Merta Zdenek

Vystudoval varhany na Státní konzervatoři v Praze a skladbu na pražské HAMU. Po jejím absolvování se věnoval vlastním projektům s různými spolupracovníky. Napsal desítky filmových a televizních partitur, mnoho písní, dva balety a několik komorních i symfonických skladeb. S libretistou Stanislavem Mošou vytvořili sedm původních muzikálů pro Městské divadlo Brno – Sny svatojánských nocí, Bastard, Babylon, Svět plný andělů, Zahrada divů, PekloOčistec. Městské divadlo Brno uvedlo i jeho muzikál Nahá múza, který napsal se svou ženou Zorou Jandovou.

Pro Laternu Magiku složil hudbu k inscenaci Casanova v režii Juraje Jakubiska, která byla na repertoáru 17 let. V březnu 2005 měla ve Státní opeře v Praze premiéru jeho a Mošova opera La Roulette, později nastudovaná také Národním divadlem v Brně.

V roce 1997 byl spoluproducentem prvního českého uvedení Mše Leonarda Bernsteina na Pražském hradě, na scénickém uvedení tohoto díla se znovu podílel v roce 2001 na festivalu Moravský podzim i v roce 2016 v produkci zpěváka Vojty Dyka.

Je všestranným hudebníkem – k jeho posledním aktivitám patří autorská a producentská spolupráce se Zorou Jandovou na projektu písniček pro děti Ryba z Havaje, stejně jako autorství skladeb Tance století pro trubku a orchestr nebo Moraviana – variace pro klavír a orchestr. Je také autorem symfonického obrazu The Last Century (Ze starého světa) či skladby Via Lucis pro sbor a orchestr, premiérově uvedené ve Smolném chrámu v Petrohradě. Tamtéž byla též poprvé uvedena jeho symfonie Saint Petersburg.

Napsal knihy Pražská svatba, Křížem krážemHudba je zázrak. V posledních letech se prezentuje také jako „talkmaster“ – představuje své hosty v programu Zdenek Merta u klavíru.

Patří k respektovaným skladatelům a producentům hudebního divadla, loni obdržel Cenu OSA jako nejúspěšnější český skladatel v zahraničí za rok 2015.