CS
čtvrtek, 17 srpen 2017 13:35

Malá mořská víla jako balet pro celou rodinu

Novou sezonu otevře stejně jako vloni balet. Malá mořská víla v pojetí choreografky Mariky Hanouskové se na Malé scéně objeví poprvé 2. září v 17 hodin.

Romantický příběh H. Ch. Andersena z  pohádkového království podmořského světa převede do taneční podoby choreografka Marika Hanousková, která na své domovské scéně v Liberci nejen tančí (například v hlavní roli Gazdiny roby choreografky Aleny Peškové), ale uvedla zde také své inscenace Jekyll a Hyde a Dům Bernardy Alby. Její taneční zpracování Andersenovy Malé mořské víly by mělo zaujmout děti i dospělé. Pohádkový ráz podtrhnou také půvabné kostýmy a scéna výtvarníka Aleše Valáška. Pro plzeňskou inscenaci vznikla původní hudba skladatele Petra Hory, která čerpá jak ze zavedených postupů vážné hudby, tak i z hudby populární.

„Andersenovy pohádky jsou trošku strašidelné, ale myslím si, že příjemně strašidelné. Je příjemné se malinko bát. Nebo tedy já jsem už od malička Andersenovy pohádky milovala. Úplně si vybavuji, jak mi běhal mráz po zádech, když mi babička četla Sněhovou královnu. A mně se to líbilo. A  vezměte si například Červenou karkulku, nebo Perníkovou chaloupku, to jsou  přece pohádky, které se čtou nejmenším dětem, a jak jsou morbidní! Malá mořská víla nabízí opravdu hodně možností pro zpracování a má fantazie se tu může dostatečně vyřádit. Líbí se mi, že je to pohádka, kterou si dokáže vychutnat stejně tak dětský divák, jako divák dospělý,“ říká choreografka Marika Hanousková, která chce příběh víly odvyprávět tanečním slovníkem přístupným mladé generaci. „Malá mořská víla nebude úplně klasický balet. Těžko ji zaškatulkovat. První část, která se téměř celá odehrává na mořském dně, je složena více z moderních prvků a druhé jednání, které nás zavádí do světa lidí, bych popsala jako neoklasické, objeví se zde i tanec na baletních špičkách.“

Titulní úlohu ztvární Kristýna Miškolciová (dříve Piechaczková) nebo Anna Srncová, Prince Michal Kováč nebo Joshua Lee, Cizí kněžnu Karolína Hejnová v alternaci s Janou Schweitzerovou, čarodějnici tančí Lýdie Švojgerová a Vládce mořské říše Petr Brettschneider.

Premiéra baletu Malá mořská víla se odehraje 2. září od 17 hodin na Malé scéně, další reprízy jsou naplánovány na 9. září a 11. a 14. října.

Foto: Archiv Mariky Hanouskové

Galerie Obrázků