CS
pondělí, 15 únor 2016 12:50

Kanadští pěvci: těžké je například slovo "smrtící"

Jak si mladí kanadští pěvci poradí s češtinou? Už zítra se můžete přesvědčit! Ve Velkém divadle vystoupí od 19 hodin talentovaní studenti Operního studia jedné z nejprestižnějších kanadských univerzit, Vancouverské UBC, a zapějí řadu světových operních hitů, některé z nich i v českém originále. Zakladatelka Operního studia UBC Nancy Hermiston a čtyři z jejích studentů si našli čas i na krátké povídání nejen o opeře.

„Plzeň je krásné romantické město a obě divadelní budovy jsou úžasné!“ říká nadšeně pěvkyně a hudební pedagožka Nancy Hermiston. „Historické divadlo je pro nás něco ohromného, my v Americe něco takového vůbec nemáme. A k tomu moderní technologie v nové budově, taková kombinace je to nejlepší, co vůbec může být. My vám to závidíme,“ dodává umělkyně, která dvacet let žila také v Německu. Tam působila v Norimberské opeře a několikrát zavítala i do Čech. „Jezdím do České republiky už 24 let a o plzeňském divadle se vždy mluvilo jako o jedné z předních českých scén,“ vzpomíná.

„Výjimečná je pro nás jak atmosféra divadla, tak jeho komorní prostředí. Naše operní domy mají kapacitu hlediště pro dva nebo tři tisíce diváků. Vystoupit v takovém historickém divadle je proto pro nás opravdu emocionálně silný zážitek,“ vysvětluje Nancy Hermiston.

„Chtěli bychom mít také takové divadlo,“ potvrzuje s úsměvem Philippe Castagner, který už vystupoval v Čechách několikrát. „Už po prvních dojmech mohu říct, že Plzeň na mě působí jako opravdové centrum kultury. Pro nás umělce je opravdu moc příjemné být ve městě, které je tak angažované v oblasti kultury a umění,“ pochvaluje si tenorista, který dnes již pravidelně zpívá v Metropolitní opeře v New Yorku.

Vystoupení v Čechách bylo klíčovým momentem v kariéře

Velkou roli v životě Philippa Castagnera sehrálo vystoupení v Čechách. „Bylo to před lety v Ústí nad Labem, když byl Philippe v prvním ročníku našeho Operního studia. Zpíval zde tehdy árii Fausta a zažil největší „probuzení“ svého talentu. Po návratu do Ameriky pak zvítězil v soutěži National Council Metropolitní opery v New Yorku. Věřím, že na tom měla velkou zásluhu právě tato příležitost vystoupit před českým publikem, byl to určitě klíčový okamžik jeho kariéry,“ vypráví Nancy Hermiston. „Pro naše studenty je opravdu velmi důležité mít zkušenost z Evropy, nejen proto, aby poznali svět, ale i z uměleckého hlediska. U nás není mnoho kamenných operních domů, takže možnost zazpívat si s živým orchestrem a v kostýmech je pro naše studenty jedinečnou příležitostí, jak získat potřebné zkušenosti a zvýšit své šance na získání dobrého místa v oboru,“ zdůrazňuje Nancy Hermiston.

A její studenti s ní souhlasí. „Vystoupení v Evropě je opravdu něco speciálního. Nikdo se nevrátí do Kanady stejný,“ říká Scott Brooks, který zapěje na koncertě například árii Vodníka z Dvořákovy Rusalky. Zpívat v češtině je prý pro něj velká výzva. „Pro mě je důležité, abych rozuměl všemu, co zpívám. A samozřejmě výslovnost, aby árie zněly tak, jak to publikum očekává. Trochu problematická jsou slova jako například "smrtící"... Já ale miluji zpěv v češtině,“ tvrdí pěvec.

Většina z mladých pěvců se nesetkává s češtinou poprvé. „Na naší škole zpíváme řadu českých oper, například Prodanou nevěstu, Rusalku nebo Příhody lišky Bystroušky. Samozřejmě je studujeme v originále,“ říká Nancy Hermiston. „Čeština zní v písních velmi dobře,“ podotýká Nicole Brooks, která zítra ve Velkém divadle zazpívá árii Mařenky z Prodané nevěsty.

Árie z českých oper zní i v kanadských kravínech

„Než jsem poprvé zpíval v Čechách, byly mým největším publikem krávy na naší farmě,“ vzpomíná se smíchem Sheldon Baxter, který v minulosti zpíval v češtině například Revírníka v Lyšce Bystroušce. „Tato opera patří k mým nejoblíbenějším, opravdu mě bavila,“ říká mladý pěvec o Janáčkově díle. Na plzeňském koncertě zazpívá Sheldon Baxter Germonta z Verdiho La Traviaty.

Sheldon není jediným talentem, který se zrodil v „nekulturním“ venkovském prostředí. „Není výjimkou, že velmi talentovaní kanadští pěvci pochází z venkova, například z farmářských rodin. Nemají tedy v dětství žádné zvláštní podmínky a umělecké zázemí,“ podotýká dirigent DJKT Norbert Baxa, který s Operním studiem UBC spolupracuje dlouhodobě a vystoupení kanadských pěvců v Plzni domluvil.

„V celé Kanadě žije jen 33 milionů lidí na velkém území. Tolik obyvatel má například jedno čínské město! Mnoho z nás tedy pochází z venkova, já sama jsem z vesnice, kde žije 700 lidí,“ vysvětluje Nancy Hermiston. „A například kanadská operní hvězda, tenorista Ben Heppner, pochází z malé vesničky poblíž Vencouveru,“ dodává.

Tenorista posedlý houbařením

Pověstná krásná příroda Kanady s mnoha lesy je také rájem pro houbaře. A právě sbírání hub je velkým koníčkem Philippa Castagnera. „Je to skoro posedlost,“ směje se tenorista. „Pro mě je to nejlepší způsob odpočinku, ale řada lidí u nás se na mě dívá skoro jako na blázna. V Kanadě není houbaření obvyklé,“ vysvětluje mladý pěvec. „Rodiče svým dětem obvykle říkají, aby houby vůbec nesbíraly, protože mohou být jedovaté,“ potvrzuje jeho kolega Sheldon Baxter. Philippe byl v tomto směru samoukem, učil se z knih. A houby nejen rád sbírá, ale také vaří. „Je výborný kuchař,“ prozrazuje jeho učitelka Nancy Hermiston. A jaké má recepty? „Každá houba se hodí na něco jiného. Mám moc rád například hřiby jednoduše pečené na způsob přípravy ryb. Já jsem alergický na ryby, takže houby mám trochu jako náhradu. A v lesích v okolí naší školy jich roste plno,“ usmívá se Philippe.

Operní studio UBC je součástí Vancouverské University Britské Kolumbie, jejíž areál se rozkládá na poloostrově západně od města Vancouver. Tato univerzita je považována za jednu z nejlepších univerzit v Kanadě s nejvyššími požadavky pro přijetí studentů. V komplexu studuje a pracuje zhruba 55 tisíc lidí. „Polohou univerzity jsme přímo uprostřed mezi Evropou a Asií. Na zkušenou jezdíme tedy jak do Evropy, tak do Asie, například do Číny, Japonska nebo Indonésie,“ uvádí Nancy Hermiston.

Muzikál_858x246.jpg