CS
středa, 12 říjen 2016 11:17

„Je to o nás,“ myslí si mladý inscenační tým o Evženu Oněginovi

Již popatnácté bude v DJKT uvedena slavná Čajkovského opera  Evžen Oněgin. Tentokráte v režii čerstvého držitele Umělecké ceny města Plzně, Tomáše Pilaře. 

Ten slibuje výpravnou podívanou s velkými baletními scénami a působivými jevištními obrazy.  Nestárnoucí milostné drama vstoupí na jeviště Velkého divadla poprvé tuto sobotu, tedy 15. října 2016.

Opera Petra Iljiče Čajkovského vychází ze stejnojmenného kultovního románu A. S. Puškina.

Skladatele na příběhu nejvíce fascinovalo vykreslení pocitů hlavních hrdinů a právě vnitřní svět postav v napětí se světem vnějším je hlavním tématem Pilařovy inscenace. „Východiskem mé režijní práce bylo převést vnitřní svět jednotlivých postav do jevištního tvaru, tvořit situace a obrazy tak, aby vyznívaly introvertně, ale přesto výmluvně,“ vysvětluje režisér, který je zároveň autorem scény. „Po výtvarné stránce se s autorkou kostýmů Danou Haklovou snažíme o čistotu a minimalismus. Opera začíná nedělním matiné s kávou a zákuskem na terase luxusní venkovské vily, vše je zde smetanově bílé, vzduchem poletují okvětní plátky jabloní a pomalu zapadá slunce. A naopak poslední scéna petrohradského plesu je celá pojednaná černými krajkami, sněží zde a tanečnímu parketu vévodí velký křišťálový lustr,“ popisuje barvitě svůj záměr.

Již sám Čajkovský si přál, aby hlavními protagonisty příběhu o mladých lidech byli mladí interpreti. Právě to se podařilo režiséru Tomáši Pilařovi v inscenaci DJKT:  „Interprety jsme spolu s šéfdirigentem Norbertem Baxou hledali více než dva roky na pěveckých soutěžích a mistrovských kurzech po celé Evropě. Chtěli jsme krásné mladé lidi, kteří ovšem zvládnou technickou náročnost díla. Myslím, že obsazení je tak věrné, že by obstálo i ve filmu,“ vysvětluje. V titulní roli Evžena Oněgina alternují tři mladí barytonisté: Jiří Rajniš ml., který přebírá štafetu po svém otci (Jiří Rajniš st. byl posledním plzeňským Oněginem v roce 2002), sólista opery ND Jiří Brückler a Kanaďan Sheldon Baxter. Role Taťány je svěřena stálici plzeňské scény Ivaně Veberové v alternaci s estonskou sopranistkou Katrin Targo. Jako studijní úkol má roli Eliška Gattringerová. Olgou bude Jana Piorecká, jež se v poslední době představila například jako Průvodkyně v opeře Mozart a smrt. Úspěšné bylo i její matiné s duem Harp & Voice. V roli alternuje též mladá a úspěšná mezzosopranistka Ester Pavlů. Jako Lenský se představí vynikající sólista plzeňské opery Tomáš Kořínek v alternaci s Jaroslavem Březinou (mj. úspěchů držitel Thálie za rok 2015). Po Novém roce dorazí do Plzně další představitel Lenského, Kanaďan Philippe Castagner, tenorista se zkušeností z newyorské MET. Své životní jubileum oslaví na jevišti dramaturg a dlouholetý sólista opery DJKT Zbyněk Brabec, jenž byl v poslední plzeňské inscenaci Lenským. V alternaci s Janem Ježkem ztvární Triqueta. Jako Larina vystoupí Ivana Šaková nebo Iveta Žižlavská, jako chůva Filipěvna Věra Páchová. 

Režisér Tomáš Pilař nepochybuje, že se příběh o mladých lidech obsazený mladými pěvci dotkne mladých diváků. „Evžen Oněgin je nadčasová opera o věčném hledání sebe sama. Sám jsem přibližně ve věku Oněgina a opravdu, je to o nás, kterým je sedmadvacet v roce 2016.“ Stejného názoru jsou i představitelé hlavní role. „Doufám, že si diváci řeknou: Ano, tohle je o nás,“ říká Sheldon Baxter. „Pokud se má mladý divák ztotožnit s operní postavou, pak je to právě Oněgin. Je to příběh na téma opravdová láska,“ myslí si Jiří Rajniš. 

 

Foto: Marek Olbrzymek