CS
pátek, 29 leden 2016 09:52

Jan Holík v hlavní roli strhujícího příběhu jedné kariéry

Jan Holík se již brzy představí v hlavní roli dramatizace jednoho z nejslavnějších románů 20. století, Mefista Klause Manna. V sobotu 6. února se ve Velkém divadle odehraje faustovský příběh talentovaného herce Hendrika Höfgena, jenž se z bezmezné ctižádosti zaprodá nacistickému režimu a je jím nemilosrdně pohlcen.

„V dnešní politice se pohybují lidé, proti nimž je Mefisto jen malý čertíček," prozradil nám v rozhovoru.

Inscenaci Caveman hrajete už roky, stále vás baví? A co na ní baví diváky?

Baví mě to moc. Caveman je pro mě neuvěřitelná kapitola, která už míří k 1000. repríze v mém podání a stále to chtějí lidi vidět znovu a znovu. Co na tom baví lidi? Je to prostě sranda a je to o nás.

Mefisto je ale trochu jiný šálek kávy. Zpracovává téma fašismu, myslíte si, že je i dnes aktuální?

Já si myslím, že román Mefisto zpracovává především téma jednoho kariéristy, který je okolnostmi a právě fašismem podroben těžké zkoušce charakteru. Jestli v ní obstojí, se přijďte podívat. Kariérismus je samozřejmě aktuální v každé době. Stačí se dnes podívat do světové i domácí politiky. Tam se pohybují lidé, proti kterým je tenhle „Mefisto“ jen malý čertíček.

Hrajete hlavní roli herce, jenž pro slávu zaprodá duši zlu, dovedete si jako herec představit sám sebe v podobné situaci?

Já nejsem kariérista. Dělám naštěstí práci, která mě baví a s lidmi, se kterými mě to baví. To je pro mě důležité. Když jeden z těchhle faktorů chybí, jdu od toho. Sláva a moc mě příliš nezajímají, i když samozřejmě k naší práci patří. Když děláte svou práci dobře a máte talent, tak se vám může snadno stát, že budete slavný. Jednoduše proto, že něco děláte dobře, pro lidi, a ti to vidí a chtějí to vidět znovu. Když ale tuhle práci děláte pro sebe a masírujete si díky ní své ego, jste schopen pro slávu udělat cokoliv, podlézáte, jdete na ruku bulváru, pomlouváte a můžete se přetrhnout, aby byl váš obličej všude, tak je to vaše lež a jste slavný, ale blbec. Navíc jsem obecně rád svobodný. Takže představit si nějakou totalitní moc, která mě svazuje v tom, co dělám, a diktuje si podmínky, za kterých to smím dělat, mi jde velmi těžko. To by asi nefungovalo.

Kdy vás vlastně napadlo, že chcete být herec, byl jste takový ten třídní šašek?

Pamatuju si, že ve školce jsem hrál svoje první „one man show“, kdy jsem asi týden každý den hrál nějaký smyšlený příběh, který jsem vymýšlel na fleku. Čistá dětská improvizace, která vznikla asi z nějaké hry a přerostla v pravidelné představení. Vždycky po o jsme se sešli na takovém hracím koberci a já jsem si vymýšlel a hrál. Byla to zábava. Tady to asi začalo, ale také skončilo. Pak jsem celou základku myslím moc bavičem nebyl. Až zase na střední, tam už to jelo zase dál.

A jaká byla vaše další cesta k herectví?

Vystudoval jsem herectví na DAMU, prvním angažmá byl Ústecký Činoherák, pak Divadlo na Vinohradech a teď je to opět Plzeň.

Na které ze svých angažmá vzpomínáte nejraději?

Činoherák v Ústí nad Labem. To je prostě srdeční záležitost.

Jaké je to postavit se na jeviště Velkého divadla v Plzni – jste tady „doma“? A cítíte proto větší nervozitu?

Nervozitu cítím na každém jevišti a v Plzni to není jiné. Velké divadlo je nádhera sama a to, že stojím na jeho jevišti, po boku skvělých herců, kteří mě ještě před školou učili, je pro mě velká čest. Je mi tu moc dobře.

Co dělá Jan Holík, když zrovna nezkouší, nehraje, nebo netočí? Při čem si odpočinete a co Vás baví?

Poslouchám hudbu, koukám na filmy a seriály, chodím po Plzni a po Praze, cvičím, jezdím na chalupu a objímám svou rodinu. Mám syna Eliáše a s radostí sleduju, jak roste a stává se z něj kluk.  

 

 

Jan Holík

Narodil se v Plzni, vystudoval Sportovní a podnikatelskou střední soukromou školu v Plzni a poté herectví na DAMU. Poté sbíral zkušenosti v Činoherním studiu v Ústí nad Labem a ve Vinohradském divadle, ve svých profesionálních začátcích působil i v muzikálovém souboru v Plzni (v letech 2000-2002 hrál v Šumaři na střeše, Pytlákově schovance, Šakalích letech, Cikáni jdou do nebe, Crazy for You). Nyní jej můžeme vidět v jedné z hlavních rolí v Push Up (Cesta vzhůru), jako Chaereu v Caligulovi, nebo Hejtmana ve Vojckovi. Stále hraje slavné one man show Caveman.