CS
pondělí, 09 květen 2016 12:52

Howie a Rookie Lee – divoká jízda Dublinem

Cenami ověnčená krutě komická hra Marka O’Rowea Howie a Rookie Lee se konečně dočká své české premiéry, na Malé scéně ji uvedeme poprvé 14. května. Jan Holík a Ondřej Rychlý vás provedou podsvětím Dublinu ve sledu bizarních událostí kolem bojových exotických rybiček a matrací plných svrabu. 

Své zkušenosti s autorem zúročí v inscenaci režisér Marek Němec. Ten byl za režii jiné autorovy hry Terminus nominován na Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku. Těšit se můžete na černý irský humor, drsný jazyk, ale i na silný příběh o křehkosti přátelství. Více o hře prozradil dramaturg Vladimír Čepek.

Hra měla premiéru v roce 1999, my ji uvádíme v české premiéře, čím si vysvětluješ takovou prodlevu?

Myslím, že O´Rowe byl dlouho v Čechách „neobjeven“. Až po úspěchu Termina, kterého uvedlo jako scénické čtení Divadlo Letí a pak jako oceňovanou inscenaci Divadlo v Celetné, se povědomí o O´Rowovi rozšířilo a začaly se překládat i jeho další hry. Hru Howie a Rookie Lee uvedeme v české premiéře, ovšem na Slovensku se už jednou hrála; nastudovalo ji v roce 2007 Divadlo Kontra ze Spišské Nové Vsi.

V článku pro naši divadelní revue píšeš, že je O’Rowe přirovnáván k Mametovi, jaké paralely se současnou irskou dramatikou v jeho díle spatřuješ? A v čem a jestli vůbec se dá srovnat třeba s McDonaghem? (v DJKT jsme uvedli jeho hry Poručík z Inishmoru a Kráska z Leenane, ze současných Irských dramatiků jsme uvedli Porcii Coughlanovou Mariny Carr)

O´Rowe je výsostně irský autor. Děj jeho hry se odehrává v Irsku, opírá se o irské zvyklosti a reálie. To, v čem je podobný jiným irským autorům, je určitě humor. Drsný, černý humor, jehož porozumění je blízké jak Irům, tak Čechům. A jisté paralely lze spatřovat i ve struktuře příběhu. S McDonaghem má společný i poněkud drsnější jazyk, proto je inscenace Howie a Rookie Lee určena divákům až od 15 let.

S tím souvisí i další otázka – co tě na O’Roweovi baví a co na něm bude bavit diváky?

Baví mě příběh, který hra vypráví. Komický, drsný i smutný zároveň. Když jsem ho četl, moc mě to zajímalo, příběh jsem přímo hltal. A baví mě i způsob jeho podání, protože s Honzou Holíkem a Ondrou Rychlým se pracuje výborně. Tak doufám, že bude bavit i diváky.

Více o inscenaci se dozvíte ZDE

Vstupenky online jsou k zakoupení ZDE