CS
pondělí, 25 květen 2020 15:48

Festival Na scénu! se uskuteční i letos. Bude jiný, ale bude!

Divadelní nadšenci a fajnšmekři ani letos o festival Na scénu! nepřijdou. Odehraje se sice za trochu jiných podmínek, než jste zvyklí, ale to nás nemůže zastavit. Budeme se muset obejít bez představení pro velké publikum, zato jsme pro Vás přichystali pestrou nabídku workshopů a besed, které se odehrají v neformální atmosféře. Kapacita bude pochopitelně omezená, s pořízením vstupenky proto neváhejte! Z jakého programu můžete vybírat?

Osobnosti spojené s naším divadlem a muzikálem si pro Vás nachystaly dvouhodinové workshopy a besedy na témata, která jsou jim nejbližší. Dozvíte se zajímavosti ze světa muzikálové tvorby minulosti i současnosti, pochytíte taneční kreace, zazpíváte si, anebo se naučíte něco z hereckého umění. Každý den se odehrají dva workshopy, jeden od 14.00 do 16.00 a druhý od 16.00 do 18.00. Organizace festivalu se bude řídit aktuálními nařízeními, která budou v té době platná. Zatím je tedy potřeba počítat se vstupem do divadla s rouškou a s dodržováním hygienických předpisů. Sraz účastníků jednotlivých workshopů bude vždy 15 minut před začátkem u vstupu na Malou scénu. Šatna i bar budou z hygienických důvodů pro návštěvníky uzavřeny, stejně tak nelze účastníkům zajistit přístup do zázemí divadla. Prodej vstupenek bude spušten on-line i na pokladně předprodeje ve Smetanových sadech ve středu 27. května od 09.00.

Festival zahájí ve středu 17. června workshop Terezy Koželuhové s názvem Cirque de musicals. Taneční workshop Vám umožní trsnout si na songy z Vašich oblíbených muzikálů, vyzkoušet různé druhy tanečních stylů a zároveň slibuje, že si trochu dáte do těla. Kapacita kurzu je 15 účastníků. Následovat bude workshop Lumíra Olšovského, šéfa našeho muzikálu a zároveň iniciátora celého festivalu, s tajemným názvem Herec lhář. Workshop je určen pro 15 účastníků. Možná po jeho absolvování dokážete prokouknout rozdíl mezi předstíráním a hraním.

Na druhé festivalové odpoledne 18. června je připravena sólistka baletu Jarmila Hruškociová s lekcí základů klasického baletu. Mimo jiné určitě zjistíte, jak důležité je pracovat při tanci s rovnováhou nebo jak náročné jsou všechny ty pohyby plné lehkosti, které pro diváka vypadají tak snadně. V prodeji bude 15 vstupenek. Baletní workshop vystřídá pěvecký kurz Soni Hanzlíčkové Borkové, který se jako jediný odehraje ve dvou termínech (tedy 18. a 19. června od 16.00) a bude zaměřený na interpretaci a přenesení emoce do písně. Muzikál, divadlo a hudba jsou koneckonců hlavně o emocích. Píseň, kterou budete pod vedením Soni a za klavírního doprovodu Moniky Kudrnové trénovat, si vyberete sami. Před účastní na workshopu je tedy nutné zaslat noty ke zvolené písni na e-mail: nascenu@djkt.eu. Kapacita workshopu v obou termínech je 7 účastníků. 

V pátek 19. června se bude besedovat. Michael Prostějovský se zhostí tématu Muzikál superlativů ve světě a u nás. Bude si spolu s Vámi pokládat dvě základní otázky. Existuje návod na úspěch nebo je úspěch spíše věcí náhody? Festival plný zajímavých setkání uzavře dramaturg Pavel Bár s besedou nazvanou Jak se rodil muzikál u nás. Jistě dobře víte, že letos slavíme krásné kulaté výročí plzeňského muzikálu, a tak máme o důvod více obracet se do historie a vzpomínat. Kromě mapování zrodu muzikálového žánru se podíváme na to, jakou etapou prochází současný muzikál. Dozví se to konkrétně 20 účastníků setkání. Ještě prozradíme, že nepůjde tak úplně jen o povídání, chybět nebudou ani zvukové a video ukázky ze zlomových titulů české muzikálové historie.

Souhrnné informace pro účastníky

  • Sraz bude vždy 15 minut před začátkem workshopu před vstupem na Malou scénu.
  • Na taneční workshopy přijďte ve sportovním nebo jiném pohodlném oblečení, ve kterém se Vám bude dobře hýbat. Vezměte si s sebou boty na přezutí. Šatny bohužel nebude z hygienických důvodů možné využívat.
  • Před účastní na pěveckém workshopu zašlete noty ke zvolené písni předem na e-mail: nascenu@djkt.eu.
  • Vezměte si s sebou roušku.