CS
pátek, 15 duben 2016 12:50

Festival mladé evropské taneční tvorby historicky poprvé v České republice

Do Plzně příští týden zavítá putovní festival mladé evropské taneční tvorby Aerowaves Spring Forward. Za jediný víkend 22. – 24. dubna bude na šesti scénách v Plzni uvedeno 22 představení od umělců z 19 zemí světa. 

Divadlo Josefa Kajetána Tyla bude hostit celkem tři z těchto představení:

22. 4. 19:00 Le Récital Des Postures + Home

Koncert pro jediný nástroj, kterým je lidské tělo. Yasmine Hugonnet pracuje s celým katalogem pozic, které vyžadují jak plné nasazení, tak naprosté odevzdání se. Díky hbitosti a dechberoucí síle působí, jako by se vznášela ve vzduchoprázdnu. Její pohyb v bílém prostoru silně rezonuje a zachvacuje divákovu fantazii. Mysteriózně jednoduché sólo budí asociace, dává vyplout nevyřčeným pocitům a představám – jako by k nám promlouvalo přímo z lidského nitra.

Home / Marrafa vzw

Hledání domova, pocitu přináležitosti. Samotná idea toho, že chceme někam patřit, je plná paradoxů – na domov si vzpomínáme jako na konkrétní místo, s postupem času ale vzpomínka bledne, detaily z paměti mizí. Naše tělo se adaptuje na nová místa a nová pravidla, zvědavost nás žene kupředu. Všechny tyto myšlenky v představení HOME uvádí v život pět tanečníků. Za každým z nich stojí silná individuální zkušenost, kterou společně transformují v do detailů propracovaný, dynamický pohybový slovník se silnou rytmickou stopou, kterou umocňuje naléhavá pulzující hudba, jejímž autorem je sám choreograf.

23. 4. 19:00 DOT504, Jozef Fruček & Linda Kapetanea – Collective Loss of Memory

Žid Tom, přizpůsobivý Nathan, pomocník Dano, pravý, čistokrevný Knut a boss Joona – minimálně o 50 % lepší než všichni ostatní. S pěticí těchto veselých chlapců se budeme věnovat silnému sociálnímu fenoménu, jednomu ze zvláštních potěšení části lidstva – potěšení ze zabíjení a účasti na násilí. Radost ze zabíjení dává jedinečný pocit absolutní moci a svobody. Pro oběti je to ale peklo samo. A náhodní svědci? Nedělají nic. Postiženi kolektivní ztrátou paměti jen pozorují.

Hrají: Jacob Ingram-Dodd, Joona Kaakinen, Knut Vikström Precht, Dano Raček, Tom Weksler

24. 4. 19:00  10 Miniballetti + Elvedon

10 Miniballetti / Francesca Pennini

Choreografie 10 Miniballetti vychází z dětských náčrtků a nápadů Francescy Pennini, nikdy nerealizovaných konceptů tanečního představení. Větrák, hromada peří, dron nebo máchání se v černé barvě, to jsou prvky, které dohromady utváří působivé a neotřelé obrazy. Pohyb fluktuující mezi precizní gymnastikou a virtuozní improvizací je pak základním pilířem světa, kde se smývá rozdíl mezi minulostí a současností, mezi kódem a interpretací.

Elvedon / Leon and the Wolf, Christos Papadopoulos

Plíživé pohybové vzorce se obměňují v precizně definovaném rytmu. Šest tanečníků vibruje v pohybu, kouzlí s detailními mirkopohyby na hraně viditelnosti a dosahuje tak stability v plynulosti, jakési zvrásněné harmonie. Představení inspirované románem Vlny Virginie Woolf destiluje prolínající se narativů ikonického románu v zásadní úvahu o plynutí času.

Více informací o festivalu najdete na www.springforward.cz a www.aerowaves.org.

 

Oficiální zprávy týkající se současných událostí v Plzni najdete na stránce aktuální zprávy z Plzně.

Muzikál_858x246.jpg