Evita (2011)

Tim Rice, Andrew Lloyd Webber, Michael Prostějovský
 • scéna Komorní divadlo
 • premiéra 3. 12. 2011
 • věkové zařazení Od 14 let
 • Přebásnění:
  Michael Prostějovský
  Režie:
  Roman Meluzín
  Dirigenti:
  Martin Kumžák,
  Pavel Kantořík
  Choreograf:
  Pavel Strouhal
  Scéna:
  Ondřej Zicha
  Kostýmy:
  Lucie Loosová
  Dramaturgie:
  Jiří Untermüller
  Asistent režie:
  Martin Šefl
  Asistenti choreografie:
  Richard Ševčík,
  Jan Kaleja
  Korepetice:
  Pavel Kantořík,
  Táňa Vaněčková
  Inspicient:
  Zdeněk Šlajchrt
  Nápověda:
  Libuše Staňková
 • Eva Duarte Perón:
  Soňa Borková,
  Ivana Skálová
  Che:
  Roman Říčař
  Juan Perón:
  David Uličník
  Augustín Magaldi:
  Jozef Hruškoci,
  Martin Hubeňák
  Perónova milenka:
  Petra Vraspírová,
  Eva Marešová,
  Jitka Macháňová
  Lid Argentiny a další:
  Soubor muzikálu a operety DJKT,
  externisté a balet DJKT
  Orchestr:
  Orchestr muzikálu a operety DJKT

Již v prosinci 2010 se rozběhly přípravné práce k inscenaci, v níž se představí v Plzni poprvé muzikál Evita. Dnes je skladatel Andrew Lloyd Webber v povědomí diváků především jako autor výsostně poetických Cats a široce romantického Fantoma opery. To jsou ovšem už díla jeho pozdějšího období. Na počátku sedmdesátých let spolu s Timem Ricem způsobili doslova revoluci na muzikálové scéně (a Broadwayi chvíli trvalo, než jejich díla „skousla“) uvedením muzikálu Jesus Christ Superstar. Tehdy vtrhl na scénu rockový sound, který smetl klišé „hollywoodských“ emocí a doslova rozmetal muzikálovými diváky tolik hýčkaný „americký sen“.

Evitou (1978) přichází na scénu nový fenomén – rocková opera. Od první do poslední vteřiny díla zní hudba, veškerý text, až na kratičkou výjimku, se zpívá. A když přijde ticho, není hudební pauzou pro dialog, ale tichem absolutním – neslyšným hřměním. Drsný realizmus je charakteristickým stylem vyprávění dramatického příběhu Evy Duarte Perónové, která se doslova prodrala z nejnižší sociální příčky až k titulu „duchovní vůdkyně národa“, příběhu s tragickým koncem, jistě s katarzí, ale bez ujištění, že všechno je v pořádku a že svět kolem nás je bezpečný. Místem děje je Argentina čtyřicátých a padesátých let, a s rockem se tu mísí rytmy tanga a samby.

Rozhodnutí uvést Evitu na jeviště plzeňského divadla je v rámci uměleckého vývoje a dramaturgie jeho muzikálového souboru převratným krokem. Je to něco s čím se divák v Plzni setká poprvé a s čím své síly tento soubor ještě nezměřil.

Premiéra dne 3. prosince 2011 v Komorním divadle.

Banner.jpg