EN

Rigoletto (2011)

Giuseppe Verdi
 • Stage JK Tyl Theatre
 • Premiere Saturday, 02 April 2011
 • Age Category From 14 years
 • Conducted by:
  Ivan Pařík
  Directed by:
  Róbert Alföldi
  Stage Design:
  Karel Glogr
  Costume:
  Anni Füzér
  Script Editor:
  Zbyněk Brabec
  Choirmaster:
  Zdeněk Vimr
  2nd Conductor:
  Tomáš Brauner,
  Jiří Štrunc
  Assistant director:
  Dominik Beneš
  Musical preparation:
  Ivana Janečková,
  Martin Marek,
  Jiří Pešek,
  Hana Zemenová
  Stage manager:
  Milena Růžičková
  Prompter:
  Josef Ulrych
  Stage manager lights:
  Ivana Janečková,
  Martin Marek

„Skutečným předmětem dramatu je kletba. Koho zasáhla? Tribouleta, králova šaška? Ne, Tribouleta člověka, otce, který má srdce, má dceru a v tom všechno leží.“ – napsal Victor Hugo roku 1832 v předmluvě k dramatu „Le Roi s´amuse“ – Král se baví.

Giuseppe Verdi napsal podle této hry roku 1851 italskou operu Rigoletto, nazvanou podle hlavního hrdiny, který se vzhledem k přesunu děje z Francie do Itálie přejmenoval z Tribouleta na Rigoletta. Hlavní postavou opery je tedy hrbatý šašek - outsider, žijící na pokraji společnosti. Rigoletto žije dvojí život – vidíme ho jako cynického dvorského šaška, který svými řečmi dokáže krutě ranit, ale poznáme ho též jako milujícího otce své jediné dcery Gildy, která pro něj představuje všechno na světě. Když je Gilda vévodou zneuctěna, je Rigoletto hněvem bez sebe a žije pouze svou pomstou. Objedná si vévodovu vraždu u nájemného vraha Sparafucila. Ale krutostí osudu nezemře vévoda, ale k Rigolettovu zoufalství jeho vlastní dcera, která se z lásky k vévodovi pro něj obětovala.

Rigoletto měl svou světovou premiéru v Benátkách v roce 1851 a odtud se rozletěl na všechna světová jeviště. Poslední plzeňská inscenace Rigoletta měla premiéru v roce 1994. Operu uvedeme v italském originále s českými titulky.