EN
Friday, 01 March 2019 12:35

Poslední kšeft

V sobotu 2. března 2019 uvede plzeňská činohra v koprodukci s ústeckým Činoherním studiem světovou premiéru hry Poslední kšeft. Tragikomedii inspirovanou skutečnými událostmi, jejímž autorem je ředitel Činoherního studia Jiří Antonín Trnka, režíruje Natália Deáková.

O vzájemné spolupráci mezi Divadlem J. K. Tyla a Činoherním studiem se uvažovalo delší dobu a na počátku stálo přání obohatit repertoár Malé scény DJKT. „Nechci na Malou scénu zvát představení různých agentur či soukromých divadel. Proto jsem přišel s návrhem uzavřít memorandum s Činoherním studiem v Ústí nad Labem. Nápad se setkal s pozitivní odezvou jak u šéfky činohry DJKT, tak u ředitele Činoherního studia. Na začátku stála výměnná představení, a nyní dokonce hru Poslední kšeft uvádíme jako koprodukční inscenaci. Mám z této spolupráce velikou radost. Vzájemně tím vyjadřujeme úctu jednoho divadla k druhému,“ objasňuje původ myšlenky ředitel DJKT Martin Otava.

Autor hry, herec, dramaturg a režisér, Jiří Antonín Trnka vytvořil přímo pro tuto spolupráci smyšlený příběh, jehož jednotlivé části vycházejí ze skutečných událostí. „Nechal jsem se inspirovat osudy a příběhy ze severních Čech, ze kterých jsem složil jeden fiktivní příběh, takovou komediální gangsterku, jenž je psaná hercům ‚přímo na tělo‘ “, přibližuje svou hru Jiří Antonín Trnka. „Měli jsme jasně dané obsazení a dlouho jsme vybírali hru, která by byla vhodná pro tuto koprodukci a vyhovovala by dramaturgii jak našeho, tak ústeckého divadla. A protože jsme nic vhodného nenašli a chtěli jsme podtrhnout charaktery vybraných herců, přiklonili jsme se k původní tvorbě,“ komentuje volbu hry režisérka Natália Deáková.

Hra Poslední kšeft je drsným mafiánským příběhem z českého prostředí, v němž se po letech potkávají bývalí známí. Ačkoli bývalí… I když byl jeden z nich ve vězení, ví o sobě mnohé a jejich životy se prolínají. Kdo nakonec bude mít navrch? Nedávný dealer drog, průšvihář Erny, který se vrací z vězení a chce se „polepšit“? Jeho snoubenka Lada, která se mezitím etablovala v nejstarším řemesle? Kdysi regionální politik, který se dnes vyšvihl na poslance? Nebo protidrogový policista, který chrání Ernyho snoubenku?  „Poslední kšeft je jakousi psychologickou gangsterkou z českého prostředí a najdeme v ní celou škálu emocí: vášeň, nenávist, lásku… ale také sex, násilí a drogy. Sociální skupině, ke které se příběh vztahuje, také odpovídá slovník jednotlivých postav,“ přibližuje hru dramaturg Vladimír Čepek a režisérka Natália Deáková k námětu hry dodává: „Samotné téma je sice drsné a temné, ale v našem nastudování se snažíme o jisté odlehčení. Na inscenaci mě nejvíc baví, že vychází z konkrétních událostí. Sice mě zaráží, že tohle všechno se opravdu děje, ale tyto tendence tady budou pořád. Ta hranice, která vás posune k nekalosti, je velmi tenká.“

Diváci se mohou těšit na působivou inscenaci umocněnou znamenitými hereckými výkony. Mladého Ernyho, sígra a průšviháře, který peníze získává výrobou drog, ztvární Adam Ernest, jako policista, člen protidrogového oddělení, vystoupí Jan Plouhar. Plzeňskou činohru v tomto koprodukčním představení zastupují Jan Holík, jako politik řečený Lukin, jenž po kariérním žebříčku stoupá stále výš a výš, a Klára Krejsová jako Ernyho snoubenka Lada. „Vzhledem k tomu, že jsem byla dříve v Ústí nad Labem v angažmá, na zkoušení jsem se moc těšila a hostování v Činoheráku beru jako odměnu. To, že je hra inspirovaná skutečností, je na ní to nejzajímavější, ale zároveň také nejsmutnější,“ doplňuje Klára Krejsová.

 • J.K. Tyl Theatre in Pilsen

  Visitors, audience,

  Welcome to the website of the J.K. Tyl Theatre in Pilsen.

  The JK Tyl Theatre has four artistic companies that produce about 600 shows per year, offering drama, opera, operetta, musical and ballet. Titles from the repertory of leading world theatre stages are mixed with original new productions as well as Czech premieres of plays by foreign authors. The JK Tyl Theatre also continues to present opera, symphonic, operetta and musical concerts and develops the tradition of Sunday concert matinées.

  Apart from theatre productions, the J.K. Tyl Theatre offers other interesting events, exhibitions closely connected to the world of theatre. The J.K. Tyl Theatre is also registered on the cultural map of Europe as the site of the International Festival THEATRE with its first season dating back to 1993.

  We hope that there is plenty to choose from and that you will be happy to return again and again.

  We are looking forward to seeing you in our - your theatre.