Příběh Johanky z Arku se odehrává na pozadí stoleté války mezi Anglií a Francií (1337 – 1453). Prostá venkovská dívka Johanka uposlechne hlasů světců a postaví se do čela francouzského vojska, kterému se podaří pod jejím vedením zvítězit nad Angličany. Johanka je nakonec zajata Burgunďany, spojenci Angličanů, a v Rouenu postavena před církevní soud, který ji odsoudí jako kacířku k trestu smrti. 30. května 1431 je ve svých devatenácti letech v Rouenu upálena. Později byla v roce 1920 katolickou církví prohlášena za svatou. Její příběh inspiroval mnoho divadelníků k různým zpracováním. Známe jej z činoherního jeviště (Schiller, Anouilh, Shaw), z opery (nejznámější Verdi, Čajkovskij, Honegger) i z muzikálu (Hubač - Osvaldová - Soukup s Lucií Bílou).
Petr Iljič Čajkovskij k napsání opery Panna orleánská přistoupil hned po úspěchu Eugena Oněgina. Zvolil si světový námět, neboť předpokládal, že takto lépe pronikne na evropská operní jeviště. A vskutku Panna orleánská se stala první Čajkovského operou provedenou za hranicemi Ruska (1882 v Praze).
Libreto opery vychází ze stejnojmenného Schillerova dramatu, jen jeho konec je upraven podle historické skutečnosti. Na pozadí historických událostí je v opeře exponován též Johančin milostný vztah k burgundskému rytíři Lionelovi. Pannu orleánskou uvádíme v Plzni vůbec poprvé, a sice v ruském originále s českými titulky.
Premiéra 24. ledna 2009 ve Velkém divadle.