EN

Otello (2007)

Giuseppe Verdi
 • Stage JK Tyl Theatre
 • Premiere Saturday, 03 November 2007
 • Age Category From 14 years
 • Musical arrangement:
  Ivan Pařík
  Directed by:
  Ladislav Štros
  Stage Design:
  Ladislav Štros
  Costume:
  Josef Jelínek
  Choirmaster:
  Zdeněk Vimr
  2nd Conductor:
  Pavel Šnajdr
  Script Editor:
  Zbyněk Brabec
  Choreography:
  Zdeněk Prokeš
  Swordplay:
  Karel Basák
  Assistant director:
  Dominik Beneš
  Musical preparation:
  Ivana Janečková,
  Martin Marek,
  Marcela Šestáková

Kdo by neznal slavnou Shakespearovu tragédii o lásce, žárlivosti a intrikách? Otello nade vše miluje svou ženu Desdemonu, ale jeho pobočník Jago jim jejich štěstí závidí. Navíc je uražen tím, že Otello povýšil do hodnosti kapitána Cassia a ne jeho. A tak vyprovokuje v Otellovi žárlivost, když mu namluví, že je mu Desdemona s Cassiem nevěrná.

Shakespearova hra vznikla na samém začátku 17. století a jako nadčasová se neustále objevuje na světových jevištích. Byla mnohokrát zfilmována a také zhudebněna nejen jako opera, ale též jako balet. Z operních zpracování je nejznámější opera Giuseppa Verdiho. Ten napsal svého Otella po více jak desetileté tvůrčí pauze po premiéře opery Aida.

Je to jeho mistrovské dílo, které vytvořil na samém vrcholu svých tvůrčích sil ve spolupráci s libretistou Arrigem Boitem. Otello je nesmírně plastická opera, kde vedle působivých sborových výstupů je místo i pro lyrické melodie. Verdimu se mistrně podařilo vykreslit hudební portréty všech hlavních postav a zejména intrikána Jaga. Verdiho Otello byl v Plzni poprvé uveden v roce 1901, tedy pouhých čtrnáct let po své premiéře v milánské La Scale. Opera bude nastudována v italském originále a použito titulkovací zařízení.

Premiéra – 3. listopadu 2007 ve Velkém divadle.