EN

Odcházení (2008)

Václav Havel
 • Stage JK Tyl Theatre
 • Premiere Saturday, 20 December 2008
 • Age Category From 14 years
 • Directed by:
  Jan Burian
  Staging:
  Karel Glogr
  Script Editor:
  Marie Caltová
  Stage manager:
  Veronika Holubová
  Prompter:
  Jiřina Škoulová
  Music:
  Petr Kofroň

Poslední hra Václava Havla mapuje současnou společnost prostřednictvím černého humoru. Odehrává se ve státní Kramářově vile, kterou se svou rodinou a pracovním týmem obývá bývalý kancléř Dr. Vilém Rieger. Jde o střetávání dvou politických garnitur – odcházející a právě nastupující.

V centru pozornosti Riegrova politického programu byl především stát sloužící občanovi. Program v podstatě zůstává, ale postupně se konfrontuje s bezskrupulózními činy nové politické garnitury. „Hra vyrůstá z archetypálního zážitku rozkladu hodnot promítnutého do schématu vladaře, který přichází o moc, a následkem toho se rozpadá i jeho dvůr. Z patolízalů jsou zrádci a naopak ti, kterými bylo pohrdáno, jsou nakonec jediní věrní,“ řekl Václav Havel.

Konkrétními replikami přiznává autor inspiraci Čechovem a Shakespearem. Višňový sad u Riegrovy vily funguje podobně jako u Čechova jako symbol tradice a kulturnosti krajiny, scéna bouře ze Shakespearova Krále Leara navozuje hlubokou duševní krizi hlavního hrdiny. I tyto citace ale posilují základní kvalitu Havlova textu: schopnost dívat se na postavy s ironií a na tragické jevy s humorným nadhledem.

Premiéra dne 20. prosince 2008 ve Velkém divadle.