Koločava (2008)

Petr Ulrych, Stanislav Moša
 • Stage Komorní divadlo
 • Premiere Saturday, 17 May 2008
 • Age Category From 14 years
 • Directed by:
  Petr Novotný
  Stage Design:
  Ivo Žídek
  Costume:
  Roman Šolc
  Choreography:
  Zuzana Kolářová-Krištofová
  Musical arrangement:
  Jiří Petrdlík
  Script Editor:
  Patrick Fridrichovský
  Choirmaster:
  Kateřina Studentová
  Accompanist:
  Táňa Vaněčková,
  Pavel Kantořík
  Assistant director:
  Martin Šefl
  Assistant Choreographer:
  Petra Tolašová
  Choreography:
  Václav Kolář
  Prompter:
  Libuše Staňková
  Stage manager:
  Zdeněk Šlajchrt

Snad každý z nás se již někdy setkal s příběhem Nikoly Šuhaje, loupežníka. Muzikálová adaptace autorské dvojice Petr Ulrych a Stanislav Moša vypráví o koločavském kraji, kde je člověk ještě pořád blízko přírodě i Bohu.

Na pozadí skutečných historických událostí z Podkarpatské Rusi počátku 20. století, tak jako v románu Ivana Olbrachta, potkává Nikola Šuhaj kouzelnou větvičku života, kterou žádná kulka nepřetrhne. Koločavský kraj je plný krásy a záhad, tak jako Šuhajova milá Eržika. Lesy jsou plné zbojníků, kteří číhají na bohaté sousedy. Rusíni i Židé, kteří na jednom místě spolu žili staletí a znali svoje zvyky, stojí na pokraji nového světa. A četníci, kteří jsou v jejich kraji jenom krátce, jsou prvními posly (z) civilizace, která snad do tohoto kraje ani nepatří.

Koločava částečně vychází z LP Nikola Šuhaj, loupežník, které vydal Petr Ulrych ze skupinou Javory v roce 1974. Muzikálová inscenace je pak doplněna o nové písně, které oba autoři připravili speciálně pro divadelní uvedení. Hudba, která vychází z těch nejkrásnějších folklorních tradic, je kombinována s rockovými a lidovými prvky. Muzikál Koločava měl svoji premiéru před několika lety na prknech Městského divadla v Brně. Nyní se představuje v režijní úpravě známého muzikálového režiséra Petra Novotného také plzeňskému publiku.

Premiéra — 17. května 2008 v Komorním divadle.