EN

Jakobín (2010)

Antonín Dvořák
 • Stage JK Tyl Theatre
 • Premiere Saturday, 30 October 2010
 • Age Category From 14 years
 • Conducted by:
  Ivan Pařík
  Directed by:
  Magdalena Švecová
  Stage Design:
  Zuzana Přidalová
  Costume:
  Zuzana Přidalová
  Script Editor:
  Zbyněk Brabec
  Choirmaster:
  Zdeněk Vimr
  Choreography:
  Zbyněk Šporc
  2nd Conductor:
  Tomáš Brauner
  Assistant director:
  Dominik Beneš
  Musical preparation:
  Hana Zemenová,
  Jiří Pešek,
  Martin Marek,
  Ivana Janečková
  Stage manager:
  Milena Růžičková
  Prompter:
  Josef Ulrych
  Stage manager lights:
  Ivana Janečková,
  Martin Marek
  Children's choir choirmaster:
  Lucie Hofmanová,
  Alena Tupá

Přestože Antonín Dvořák vytvořil deset oper, na dnešních operních jevištích se, ke škodě zejména Dimitrije a Armidy, objevuje především Jakobín a dvě pohádkové opery Čert a Káča a Rusalka.

Jakobín vznikl na vrcholu Dvořákových tvůrčích sil v 2. polovině 80. let 19. století. Poprvé zazněl na scéně Národního divadla v Praze 12. února 1889.

Příběh opery se odehrává v roce 1793 na malém českém městečku, kam se po letech vyhnanství vrací syn hraběte z Harasova Bohuš se svou ženou Julií. Vrací se právě včas, neboť jeho otec se chystá předat vládu nad panstvím svému synovcovi Adolfovi, jehož zlé intriky před lety přiměly Bohuše k útěku do Francie. Na Adolfův příkaz je Bohuš jako podezřelý jakobín zatčen a jen díky Julii a učiteli Bendovi se podaří starého hraběte informovat o bezpráví, kterého se na Bohušovi Adolf dopustil. V závěru opery vše dobře dopadne a Bohuš se smíří se svým otcem.

Hudba Jakobína tryskala Dvořákovi rovnou ze srdce, neboť v mnohém si evokoval své dětství, kdy sám chodil hrát na kůr i k muzice v rodné Nelahozevsi a jejím okolí, např. do Veltrus, kde byl učitelem a regenschorim Štěpán Benda. Jistě vzpomínal na svého zlonického učitele Antonína Liehmanna, jemuž se postava učitele Bendy tolik podobá.

Jakobín patří k nejpopulárnějším českým operám. Poslední plzeňské nastudování mělo premiéru v roce 1995.