EN

Fantom Morrisvillu (2011)

František Vlček, Bořivoj Zeman, Josef Neuberg

   Jedním z fenoménů (či alespoň zvláštností) české zejména filmové tvorby je fakt, že zde měly vždy velký úspěch parodie žánrů u nás v dané době nepříliš rozšířených. Tak uspěla parodie bondovky Konec agenta W4C pomocí psa pana Fouska (1965), parodie na komiksové příběhy Kdo chce zabít Jessii (1966) a samozřejmě na prvním místě parodie na ´limonádové´ kovbojky Lionádový Joe (1964).

   K těmto parodiím patří také ´horror´ Fantom Morrisvillu z roku 1966, navazující stylově na film Pytlákova schovanka z roku 1949. Scénář Františka Vlčka a Bořivoje Zemana upravili pro DJKT Pavel Vašíček a Tomáš Dvořák. Oba jsou kmenovými tvůrci Divadla Alfa a vrátí se tak ke spolupráci se souborem muzikálu a operety DJKT po necelých čtyřech letech. Tomáš Dvořák zde v roce 2007 nastudoval Limonádového Joa, který je stále na repertoiru.

   Hudbu k filmovému Fantomovi napsal Julius Kalaš na texty  Ivo Fišera. Tyto písně ve filmu zpíval představitel stěžejní role Waldemar Matuška. V naší inscenaci je uslyšíte v podání Bronislava Kotiše coby dobrodruha Manuela Díaze spolu s dalšími písněmi Vratislava Šrámka na texty Pavla Vašíčka.