EN

Dáma na kolejích (2009)

Vratislav Blažek, Ladislav Rychman
 • Stage Komorní divadlo
 • Premiere Saturday, 05 December 2009
 • Age Category From 14 years
 • Directed by:
  Lubor Cukr
  Conducted by:
  Pavel Kantořík
  Stage Design:
  Jan Kříž
  Costume:
  Marie Marková,
  Jan Bouška
  Choreography:
  Linda Fikar Stránská
  Script Editor:
  Jiří Untermüller,
  Patrick Fridrichovský
  Choirmaster:
  Kateřina Studentová
  Assistant director:
  Martin Šefl
  Assistant Choreographer:
  Jan Kaleja
  Accompanist:
  Pavel Kantořík,
  Táňa Vaněčková
  Stage manager:
  Zdeněk Šlajchrt
  Prompter:
  Libuše Staňková

Scénáře Vratislava Blažka, autora legendárního muzikálu Starci na chmelu, byly vždy pozoruhodně nadčasové. Na pozadí doby vznikaly příběhy, které mají v sobě zajímavý přesah i do dnešního světa a moderní doby. Nové nastudování známého muzikálu Dáma na kolejích je příležitostí k zamyšlení nad otázkou, po čem ve svých životech toužíme nejvíc.

Marie a Václav jsou jako každý jiný pár. Jejich život utíká mezi prací a povinnostmi. Už dávno jejich láska není, co to bývalo. I když má Marie právě dnes narozeniny, je to pro ni den jako každý jiný. Pracuje jako řidička tramvaje, vozí lidi pořád stejnou cestou dokola, ale při tom sama touží po změně. Celodenní kolotoč – děti, nákupy a starost o domácnost, k tomu ještě práce. Situace se však rychle změní.

Marii se zdá, že ze své tramvaje zahlédne manžela Václava, který objímá elegantní blondýnku. Do jejího světa vstupuje Taxikář – tajemný rádce a našeptavač, který v Marii rafinovaně probudí odhodlání vyjet mimo koleje svého dosavadního života a splnit si svá tajná přání. A Marie je ženská, která se jen tak snadno nevzdá. Ale co když je to všechno jenom sen?

Uvedením tohoto muzikálu bychom rádi připomněli jeden z pokladů naší muzikálové historie. I když se může na první pohled zdát, že příběh vypráví problémy z jiné doby a na jiném základě - můžeme a chceme v něm najít něco blízkého divákovi dnešnímu.