DE

O souboru činohry

Vážení divadelní přátelé,

máme za sebou podivné období, kdy se asi každý z nás zamyslel nad svým zdravím, nad svými potřebami a svým žebříčkem hodnot. A my můžeme jen doufat, že jednou z vašich potřeb zůstala i návštěva divadla. Ať už s rouškou nebo bez ní….

Před rokem, kdy jsem převzala zodpovědnost za činoherní soubor, jsem byla plná plánů a vizí, které jsme chtěli uskutečnit a představit vám tak činohru ještě v jiném, novém světle. Nastoupilo k nám mnoho nových hereckých osobností a čekalo se, jak mezi nás zapadnou. Naštěstí se pandemie přihnala až po půl roce a byl tedy drobný čas na herecké tvůrčí soužití. Mám velkou radost z toho, že se díky entuziasmu celého souboru podařilo vytvořit nejen zajímavé a umělecky hodnotné inscenace, ale také upoutat vaši pozornost mnoha mimorepertoárovými aktivitami: Divadelní dramatickou dílnou, komponovaným pořadem k 17. listopadu Divadlem ke svobodě, scénickým čtením ke stejnému výročí, prvním Setkáním s činohrou před premiérou inscenace Každý má svou pravdu…

V následné době koronakrize se činohra nemohla prezentovat na jevišti, ale myslím, že i přesto jsme dostáli spojení dvou slov, obsažených v našem názvu: čin a hra ?. Ať už šlo o četnou uměleckou činnost na sociálních sítích v podobě audionahrávek pro žáky škol, děti či milovníky telenovel, aktivní pomoc seniorům DJKT, uskutečnění závěrečného galavečera soutěže Literární kavárna 2019/20 v omezených podmínkách (stále k dispozici na Youtube) a v neposlední řadě o premiéru autorské tvorby herce Jaroslava Matějky – Severní vášeň, aneb Jak se dělá kvalitní činohra –  na jevišti Nové scény.

To všechno se podařilo především díky velké sounáležitosti celého souboru a myslím, že v tomto případě můžeme použít české rčení: všechno zlé je pro něco dobré.

Proto se nechci v tomto svém letošním úvodním slově rozepisovat o hereckých, režijních, dramaturgických či jiných tvůrčích výkonech, ale chci se s vámi podělit o radost z kolegiality, vstřícnosti, ohleduplnosti, sociálního cítění a obětavosti. To totiž tvoří základ dobré spolupráce, nejen té herecké. A já jen doufám, že nám tyto vlastnosti nebudou cizí ani v nadcházející sezóně, která bude neskutečně náročná, nejen ve smyslu fyzického zatížení  (čeká nás deset premiér), ale i z hlediska psychické odolnosti, neboť nikdo z nás neví, jak se bude v následujících měsících vyvíjet epidemiologická situace a s ní spojená situace společenská, resp. kulturní.

V každém případě se budeme snažit obohatit váš život pestrými formami činoherní tvorby, i v této sezóně chceme především zaujmout hereckými výkony, čistým režijním rukopisem, velkými emocemi, smysluplnými slovy, bouřlivými vztahy a samozřejmě i humorem a vtipem.

Cyklus Nová dramatika, který měl mít premiéru v březnu 2020, se snad podaří odstartovat v podzimním termínu. Zveme vás samozřejmě i na pravidelná Setkání s činohrou, vždy ve čtvrtek před činoherní premiérou. Pokračujeme i v činnosti Divadelní dramatické dílny, která by se také měla letos podílet na dalším ročníku Literární kavárny.

Plánů máme hodně, premiér nových inscenací také, herci i inscenátoři se těší na svou tvůrčí spolupráci… Věříme, že nás přijdete navštívit a v hledišti bude hojný počet uměníchtivých diváků!

 

Apolena Veldová,

umělecká šéfka činohry DJKT 

 

Historie souboru činohry