DE

Othello oder Der Mohr von Venedig, Giuseppe Verdi, 2007

Giuseppe Verdi
 • Bühne Großes Theater
 • Premiere Samstag, 03 November 2007
 • Altersbegrenzung Ab 14 Jahre
 • Musikalische Einübung:
  Ivan Pařík
  Regie:
  Ladislav Štros
  Ausstattung:
  Ladislav Štros
  Kostüm:
  Josef Jelínek
  Chorleiter:
  Zdeněk Vimr
  II. Dirigent:
  Pavel Šnajdr
  Dramaturgie:
  Zbyněk Brabec
  Choreographie:
  Zdeněk Prokeš
  Fechten:
  Karel Basák
  Regieassistent:
  Dominik Beneš
  Musikalische Vorbereitung:
  Ivana Janečková,
  Martin Marek,
  Marcela Šestáková

Kdo by neznal slavnou Shakespearovu tragédii o lásce, žárlivosti a intrikách? Otello nade vše miluje svou ženu Desdemonu, ale jeho pobočník Jago jim jejich štěstí závidí. Navíc je uražen tím, že Otello povýšil do hodnosti kapitána Cassia a ne jeho. A tak vyprovokuje v Otellovi žárlivost, když mu namluví, že je mu Desdemona s Cassiem nevěrná.

Shakespearova hra vznikla na samém začátku 17. století a jako nadčasová se neustále objevuje na světových jevištích. Byla mnohokrát zfilmována a také zhudebněna nejen jako opera, ale též jako balet. Z operních zpracování je nejznámější opera Giuseppa Verdiho. Ten napsal svého Otella po více jak desetileté tvůrčí pauze po premiéře opery Aida.

Je to jeho mistrovské dílo, které vytvořil na samém vrcholu svých tvůrčích sil ve spolupráci s libretistou Arrigem Boitem. Otello je nesmírně plastická opera, kde vedle působivých sborových výstupů je místo i pro lyrické melodie. Verdimu se mistrně podařilo vykreslit hudební portréty všech hlavních postav a zejména intrikána Jaga. Verdiho Otello byl v Plzni poprvé uveden v roce 1901, tedy pouhých čtrnáct let po své premiéře v milánské La Scale. Opera bude nastudována v italském originále a použito titulkovací zařízení.

Premiéra – 3. listopadu 2007 ve Velkém divadle.