DE

Ohlasy / Dortel- Jak se vaří národ

„Geniální Dortel na Malé scéně. Je tam všechno + skvěle zahrané!  ❤️"

z reakcí diváků, Facebook, 26. září 2020

Dortel – Kebab nežeru!

„Svéráznou politicko-společenskou satirou Kryštofa Pavelky Dortel aneb Jak se vaří národ pokračuje činoherní soubor Divadla J. K. Tyla v Plzni v uvádění nových dramatických textů na Malé scéně. Režisér Adam Skala ve hře našel dvě základní témata, která s podvratným gustem obrábí. Prvním jsou nacionalistické tendence českého národa a druhým hon za mediální sledovaností.

V pokleslé televizní kulinářské show proti sobě soutěží pánové Václav (Martin Zahálka ml.) a Martin (Vladimír Pokorný), důsledně vykarikované prototypy českých mužů, kteří by rádi přepsali historii dle svého a uprchlíky by stříleli po stovkách. Oplzlými, machistickými a nacionalistickými hláškami (nežeru kebab) vytáčejí počitadla televizní sledovanosti do čím dál tím vyšších čísel. Ale nejsledovanější pořad večera (Doktor Martin) show předstihne až příchodem celebrity – pana Tomáše (Jan Maléř), postavy okatě odkazující ke zpěvákovi skupiny Ortel, mimochodem plzeňskému rodákovi.

Skala výsměšně vrství typická česká klišé (nechybějí obligátní odkazy na hokej a chlebíčky) a prokládá je dobře uleželým čecháčkovským patriotismem a obecnými banalitami (hezká blondýnka = upozaďovaná asistentka moderátora). Když už se zdá, že je otřepaných frází moc, vygraduje Skalova groteska ve velkolepé finále dotažené ad absurdum: dobro, zastoupené moudrým stářím (matador hereckého souboru Pavel Pavlovský), se utká s démonickým zlem (neonacista Tomáš a jeho mužští uctívači) – a domovina je zachráněna. Další schválnost režiséra, který dobře ví, že agitace není schůdná cesta, jak se na divadle vyjadřovat k neuralgickým bodům současnosti.

V podtextu inscenace klade otázku, jak o náročných, celospolečenských a možná i kontroverzních tématech hrát a jak se o (u) nich bavit. Skala ukázal, že absurdní groteska může být vhodný žánr, nakonec stravitelný i pro plzeňské publikum, zvyklé na mnohem konzervativnější divadelní estetiku. A když se po představení ještě uskuteční diskuse, jako tomu bylo na první repríze, získá inscenace snad i potřebnou katarzi. Třeba jednou dorazí i Ortelovi příznivci…"

Pavel Kočička, Divadelní noviny, 26. října 2020

Celá recenze zde

Co si o inscenaci myslíte Vy?

Viděli jste ji už? Napiště nám, Váš názor nás zajímá!