DE

Der Jakobiner, Antonín Dvořák, 2010

Antonín Dvořák
 • Bühne Großes Theater
 • Premiere Samstag, 30 Oktober 2010
 • Altersbegrenzung Ab 14 Jahre
 • Dirigent:
  Ivan Pařík
  Regie:
  Magdalena Švecová
  Ausstattung:
  Zuzana Přidalová
  Kostüm:
  Zuzana Přidalová
  Dramaturgie:
  Zbyněk Brabec
  Chorleiter:
  Zdeněk Vimr
  Kooperation Bewegung:
  Zbyněk Šporc
  II. Dirigent:
  Tomáš Brauner
  Regieassistent:
  Dominik Beneš
  Musikalische Vorbereitung:
  Hana Zemenová,
  Jiří Pešek,
  Martin Marek,
  Ivana Janečková
  Inspizient:
  Milena Růžičková
  Souffleur:
  Josef Ulrych
  Inspizient Lichter:
  Ivana Janečková,
  Martin Marek
  Kinderchor Chorleiter:
  Lucie Hofmanová,
  Alena Tupá

Přestože Antonín Dvořák vytvořil deset oper, na dnešních operních jevištích se, ke škodě zejména Dimitrije a Armidy, objevuje především Jakobín a dvě pohádkové opery Čert a Káča a Rusalka.

Jakobín vznikl na vrcholu Dvořákových tvůrčích sil v 2. polovině 80. let 19. století. Poprvé zazněl na scéně Národního divadla v Praze 12. února 1889.

Příběh opery se odehrává v roce 1793 na malém českém městečku, kam se po letech vyhnanství vrací syn hraběte z Harasova Bohuš se svou ženou Julií. Vrací se právě včas, neboť jeho otec se chystá předat vládu nad panstvím svému synovcovi Adolfovi, jehož zlé intriky před lety přiměly Bohuše k útěku do Francie. Na Adolfův příkaz je Bohuš jako podezřelý jakobín zatčen a jen díky Julii a učiteli Bendovi se podaří starého hraběte informovat o bezpráví, kterého se na Bohušovi Adolf dopustil. V závěru opery vše dobře dopadne a Bohuš se smíří se svým otcem.

Hudba Jakobína tryskala Dvořákovi rovnou ze srdce, neboť v mnohém si evokoval své dětství, kdy sám chodil hrát na kůr i k muzice v rodné Nelahozevsi a jejím okolí, např. do Veltrus, kde byl učitelem a regenschorim Štěpán Benda. Jistě vzpomínal na svého zlonického učitele Antonína Liehmanna, jemuž se postava učitele Bendy tolik podobá.

Jakobín patří k nejpopulárnějším českým operám. Poslední plzeňské nastudování mělo premiéru v roce 1995.