CS
čtvrtek, 24 září 2020 10:53

Činohra vaří světovou premiéru

Součástí dramaturgické linie činohry DJKT je uvádění autorských textů, které vznikají především pro komorní prostředí Malé scény. Po úspěšných inscenacích jako například 50 odstínů (České porno) soubor pokračuje uvedením hry Dortel s podtitulem Jak se vaří národ dramatika Kryštofa Pavelky a režiséra Adam Skaly. Světová premiéra komedie, která v prostředí dnes mimořádně populárních kuchařských soutěží zkoumá, jak se vaří nacionalismus, je naplánována na 26. září 2020.

Autor hry, dramatik Kryštof Pavelka, měl dle svých slov nápad realizovat divadelní kuchařskou show již v minulosti. „Propojit tento nápad s vařením české národní identity i pohnutou historií Plzně byl pak už jen další logický krok. Reflexí společenské a politické krajiny jsem se ve svých uváděných hrách zabýval vždy,“ přibližuje vznik inscenace sám autor a dodává: „Vedle hlavního tématu – vlastenectví – je Dortel hrou o zmatení pojmů a manipulaci, která toto zmatení bez skrupulí využívá. Žijeme v hypermedializované, datově nasycené době a zdálo by se, že každý si během pár vteřin může opatřit relevantní a podložené informace o světě kolem něj. Opak je pravdou. Šíří se neuvěřitelné bludy, často o neoddiskutovatelných a prokazatelných skutečnostech.“ Mladý režisér Adam Skala, který si své profesní zkušenosti rozšířil například spoluprací s Divadlem v Dlouhé nebo s Divadlem na Fidlovačce, komentuje hru slovy: „V inscenaci se zabýváme hlavně tím, jak je dnes snadné nacionální smýšlení monetizovat. Zloba dnes nevyvěrá z pokroucené představy o lepší budoucnosti národa, ale z prachobyčejné lidské hamižnosti.“

Soutěžící, kteří se budou ucházet o diváckou přízeň a zároveň hledat ten pravý recept na vlastenectví, ztvární Vladimír Pokorný a Martin Zahálka ml., moderátorem kuchařské show se stane Libor Stach. V dalších rolích se objeví Jan Maléř, Kamila Šmejkalová a Pavel Pavlovský, pro jehož postavu byl inspirací autorův dědeček. „Můj děda pochází z Plzně, zažil osvobození v pětačtyřicátém i povstání dělníků ze Škodovky v roce 1953. Takže dost z toho, co Stařec říká, jsou vlastně vzpomínky mého dědy, byť pochopitelně upravené pro potřeby textu. Stařec v Dortelu reprezentuje historickou paměť a kontinuitu příběhu, připomínku, že jsou pořád ještě mezi námi lidé, kteří u toho byli a vědí, jak to bylo, ať už si na internetu či jinde vyřvává, kdo chce co chce,“ upřesňuje Kryštof Pavelka.

Vstupenky můžete zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.