CS

uvodka cinohra 1100x175 past

Chytrá horákyně

Božena Němcová

„Nemějte těžkou hlavu, táto. Však já to uhodnu.“

Nebyla by to Božena Němcová, aby se v jejích pohádkách neobjevily odvážné a chytré dívky, které navzdory všem záludným překážkám rozlousknou své životní hádanky a které si vybojují i svého manžela.

so, 28. 5.15:00
so, 28. 5.17:00
 • scéna Malá scéna
 • premiéra 18. 12. 2021
 • délka představení 60 min
 • věkové zařazení Od 6 let
 • Divadelní adaptace:
  Klára Špičková
  Režie:
  Vít Malota
  Dramaturgie:
  Klára Špičková
  Scéna a kostýmy:
  Iva Ščerbáková
  Hudba:
  Hudební duo MíZa
  Světelný design:
  Antonín Pfleger
  Inspice:
  Veronika Brankov
  Nápověda:
  Jiřina Škoulová
 • Vypravěčka:
  Monika Švábová
  Bohatý sedlák (Arnošt), Chudý sedlák (s kobylou):
  Jaroslav Matějka
  Bohatá selka (Kačenka), Guvernantka Konstancie von Starburg:
  Miloslav Krejsa
  Chudý sedlák (otec Manky), Bohatý sedlák (s hřebcem):
  Pavel Pavlovský
  Manka (chytrá horákyně):
  Denisa Cupáková
  Hynek (soudce):
  Libor Stach
  Drahomíra (matka Hynka):
  Jana Kubátová
  Děti (Johanka, Anežka, Jiřík):
  žáci DDD

Protože vyprávění o Chytré horákyni oplývá humorem, ale i hlubokou moudrostí, rozhodli jsme se namísto úspěšně zfilmovaných pohádek uvést méně známé, a přece pozoruhodné vyprávění o chudé dívce, která se nakonec stane váženou a vlivnou ženou. A která přechytračí i milovaného muže. Jakpak se ten s tím srovná? 

Inscenací chceme oslavit živý odkaz nejznámější české spisovatelky. A připomenout dvě velká výročí – v minulém roce uplynulo už dvě stě let od narození Boženy Němcové a v této sezóně 2021/2022 činohra upozorní na sto šedesát let od její smrti.

Česká premiéra divadelní adaptace 18. prosince 2021 na Malé scéně DJKT.

 

„Bylo nebylo, dávno nedávno, jako by všichni ztratili rozum. Bohatý bral víc, než potřeboval, ba i chudáka vzal radši na hůl, namísto pomoci.“ 

Činohra brzy představí autorskou adaptaci pohádky o chudé dívce, o níž sice všichni vědí, že byla chytrá, ale její příběh už upadá v zapomnění. Přitom právě pohádky nám dávají odpovědi na nejednu životní hádanku. Učí nás od dětství správnému rozhodování a zdolávání všech překážek. Jsou srozumitelným návodem k pěstování moudré intuice a pomáhají nejen dětem nacházet sílu a odvahu i v naprosto bezvýchodné situaci. Věděla to i Božena Němcová, která pohádky se zájmem sbírala a jedinečným způsobem převyprávěla. Od smrti české spisovatelky přitom v letošní sezóně uplyne už sto šedesát let.

Ve slovníku je i slovo horákyně (horačka, horalka) považováno za slovo vymřelé a je označeno křížkem. Mnozí si ji však díky zpracování Boženy Němcové berou do úst i dnes. I když se význam posunul. Autorka vyprávěla o chudé, pracovité, pohledné, a především chytré dívce, která zvítězí nad lakomým strýcem, a dokonce i nad vlastním manželem, když se k ní zachová nespravedlivě. Dnes místo důvtipu tímhle pojmem označujeme člověka spíše mazaného, vychytralého, dokonce hrajícího na dvě strany. Někoho, kdo usiluje o to, aby vlk se nažral a koza zůstala celá. Není divu, že se slavným slovním spojením ohání hlavně poslanci v českém parlamentu, nebo v mezinárodním prostředí, jak o tom svědčí titulky novin: „Přepočítala se chytrá horákyně Johnson?“, „USA a Británie chtějí jako chytré horákyně uklidnit napětí v Iráku“. S oblibou ho používají i autoři reklamních textů: „Oblečte se jako chytrá horákyně“, nebo půvabně zní receptář, který praví, že „dýně Hokkaidó je chytrá horákyně mezi tykvemi“.

V poslední době je chytrá horákyně v kurzu i v oblasti hygieny: „Hygienici chtějí být jako chytrá horákyně – nic vám nezakazujeme, ale tohle nedělejte.“ Božena Němcová by se dnes divila. Kdy jindy proto dětem představit duchaplnou pohádku, která líčí skutečné peripetie původní horákyně. Příběh s podobnými motivy najdeme i v Itálii, Srbsku, Litvě, Irsku a jinde. V pohádkách Bratří Grimmů jej známe pod názvem Die kluge Bauerntochter, v Anglii jako The Peasant´s Wise Daughter nebo prostě The Clever Lass, chytré děvče.  V naší adaptaci se chytrá Manka ocitne nejdříve v souboji s vykutáleným příbuzným, aby se poté mohla utkat s inteligencí svého budoucího manžela. A protože pohádka Boženy Němcové svébytným způsobem zobrazuje i potyčky v manželství, na své si přijdou i rodiče dětí. Představení proto inzerujeme jako rodinnou podívanou a pevně doufáme, že se nudit nebudete. V pohádce se navíc střetne svět přírody a života na vysoké noze.

Těšit se můžete na skvělé obsazení: v inscenaci se objeví Pavel Pavlovský (Otec Manky), Monika Švábová (Vypravěčka), Jana Kubátová (Drahomíra), Jaroslav Matějka (Bohatý i Chudý sedlák), Miloslav Krejsa (Selka Kačenka a guvernantka Konstancie), tedy samé vážené tváře velkých scén. V pohádce a na Komorní scéně tato sestava našich „činoherních bardů“ účinkuje spolu vůbec poprvé! V titulní roli mladičké Manky se v Plzni jako host poprvé představí publiku Denisa Cupáková, čerstvá absolventka herectví z JAMU. Role jejího manžela se zhostil mladý herec našeho souboru Libor Stach. Spolupracovat na představení budou i dětští herci studia DDD. Hudba vzniká pro představení autorská (hudební Duo MíZa), scénu a bohaté kostýmy vytvořila a vybrala Iva Ščerbáková. Autorkou divadelní adaptace je Klára Špičková, režie se ujal Vít Malota.

Vypravte se spolu s námi do časů, kdy poctivost a dobro vítězilo nad lakotou a vypočítavostí, a kdy se se chudé děvče díky svým schopnostem stalo váženou paní. Žádná kouzla a čáry, jen vtip a důvtip. Dávný příběh z hor nám nastaví své humorné zrcadlo i dnes.

Klára Špičková

 

 01_Macbeth_NsO_858x246.jpg

01_Macbeth_NsO_858x164.jpg