CS
pátek, 24 červenec 2020 13:42

Repertoárové menu nové sezóny | I.

Léto je v plném proudu. Prázdniny se blíží do své poloviny. My už ale pomalu odpočítáváme dny do konce prázdnin divadelních. To znamená, že tu druhou polovinu léta můžeme strávit společně! Budeme pro Vás hrát několik novinek i oblíbenou klasiku. Přinášíme Vám ochutnávku z našeho repertoáru.

Máme pocit, že Vám i nám musíme vynahradit období, kdy jsme ze známých důvodů nemohli hrát. Také proto budou následující měsíce doslova hýřit premiérami. Nemůžete si vybrat? Vybíráme za Vás. Možná máte několik „restů” z minulé sezóny. A tak Vám také prozradíme, které reprízy byste si neměli nechat ujít. Navíc víme, na jaká představení ještě pořídíte vstupenky. V našem článku na pokračování zkrátka najdete vše přehledně na jednom místě. Co víc si přát?

 

Novinka na repertoáru: Anastázie. 

Jednou z bedlivě očekávaných premiér je balet Anastázie – poslední dcera cara. Zaměříme se na několik detailů, které činí inscenaci výjimečnou. Anastázie je rozhodně nápaditá svou choreografií s moderními neoklasickými prvky. Nemusíte být zrovna fanoušek baletu, abyste poznali, že choreografie této taneční inscenace je osobitá a velice technicky a fyzicky náročná. „Na vině” je skvělý světoznámý choreograf a režisér Youri Vámos. Možná jste již navštívili náš balet Červený a černý, pro který rovněž vytvořil choreochrefii. Vámos mezi svými kolegy vyniká především schopností použít tanec jako výrazový prostředek, dokáže pomocí tance skutečně vyprávět příběh. Proto bývá označován za nejlepšího „choreografického vypravěče” současnosti. Lze tedy očekávat výjimečné a divácky velice atraktivní dílo. 

Tím se dostáváme k druhému zajímavému prvku inscenace, a sice k samotnému ději. Interpretace životního příběhu, dramatu, který se skutečně stal. Historická scéna a kostýmy. Reálné postavy. To vše mnoho z nás vyhledává, byť se toho zřídka kdy dočkáváme právě v divadle. Anastázie skutečně žila. Její rodinu skutečně postihla tragédie. Do léčebny byla skutečně přivezena dívka, kterou považovali za přeživší Anastázii. V ději se poutavě zrcadlí tenká hranice mezi fikcí a realitou, která je vlastní nejen uměleckému zpracování, ale také životu samotnému. Balet proto není jen pěknou podívanou, místy diváka naopak až zamrazí. Inscenace vede k zamyšlení a možná i vzbudí Váš zájem dozvědět se o skutečných „předlohách" hlavních hrdinů více.

Pro koho tedy může být inscenace „trefou do černého”? Pro milovníky historický námětů a inscenací inspirovaných skutečnými událostmi. Pro všechny, kteří na balet často nechodí, ale rádi zkouší něco nového, netradičního. Pro ty, kteří mají rádi klasický balet v současném pojetí. Pro všechny, kteří ocení technicky náročné baletní choreografie. Nebo také pro ty, kteří se rádi v divadle dojímají a vyhledávají velká dramata. Vstupenky zatím pořídíte jak na srpnová, tak na zářijová představení.

 

Elisabeth, populární stálice, která nezklame.

Ženské hrdinky nás baví! Možná proto, že jich není tolik, které zanechaly neoddiskutovatelnou stopu v dějinách. Částečně také proto, že disponují vlastnostmi, ke kterým vzhlížíme – silou, odvahou, moudrostí. Anebo jednoduše proto, že zosobňují princezny a dámy, které nás přitahují již od dětství. Alžběta Amálie Evženie Bavorská zvaná Sissi nebo také Erzsébet může být příkladem za všechny. Odhodlaná a nekonvenční žena, která měla nelehký úděl. S životem se prala natolik svébytným způsobem, že dodnes vzbuzuje zvědavost. Její mimořádný vzhled a styl také nelze přehlédnout. Jako každý osudový příběh navíc i ten její končí srdceryvným dramatem.

Opět se dočkáme krásných a okázalých kostýmů. Opět nás uchvátí historická atmosféra. Muzikál však k tomu všemu přidává ještě svůj hlavní trumf – zpěv. Síla písně se projevuje v celé své kráse, pokud je svěřena těm pravým profesionálům. A to se v případě Elisabeth opravdu povedlo. O bravurnosti obsazení tohoto muzikálu již bylo řečeno mnoho a my víme, že ještě nějakou dobu středem pozornosti zůstane. Navíc, všimli jste si někdy té fyzické podoby mezi historickou postavou a našimi představitelkami? Titulní role však zdaleka není jedinou, která na sebe strhuje pozornost. Písně v podání mužských protagonistů diváka/posluchače rovněž nezklamou, ať už se jedná o samotného císaře či otrhaného anarchistického zločince. Každý, kdo si od muzikálu slibuje dávku romantiky, efektní sborové scény, emotivní duety, chytlavé melodie a svižný děj, si přijde na své. Pokud tedy patříte mezi ty nešťastníky, kteří si dosud nemohou Elisabeth připsat na svůj seznam zhlédnutých muzikálů, anebo třeba hledáte dárek pro milovníka hudby, nesmí Vám uniknout vstupenky na 21. či 22. srpna, případně na některý ze zářijových termínů.

 

Lekce z literatury nebo spíš zábava? Brouk v hlavě a Každý má svou pravdu.

Klasika do divadla patří! Dokazuje to mimo jiné i obliba titulů, se kterými jsme se seznámili již ve školních lavicích. Některé jsou natolik stěžejní, že až svádí k tvrzení “kdo je neviděl, jako by snad ani neměl rád divadlo”. My máme na svém repertoáru minimálně dvě taková představení – Brouka v hlavěKaždý má svou pravdu. Co mají obě hry společného? Především osvědčené kombinace komických situací a humorných dialogů, které se neomrzí. 

Obě komedie jsou obohaceny o „ingredienci" napínavosti. Mají téměř detektivní zápletky, i když nadsazené, v obou se svým způsobem hledá „pravda". Všichni se chtějí za každou cenu dozvědět, jak to tedy vlastně je. Ať už jde o rodinné vztahy, nevěru, klepy či nedorozumění, naše postavy se postupně zamotávají do děje, a tak je divák celý zvědavý, jak se z něho nakonec vymotají. Pokud bychom Vám měli prozradit, koho budou tyto rozpustilé komedie bavit, můžeme směle tvrdit, že každého, kdo se rád zasměje. Potěšen bude ten, kdo vyhledává situační humor. Obzváště bychom doporučovali pořízení lístků pro babičku či dědečka, kteří určitě klasikou nepohrdnou. Nezapomínejte ovšem také na svého středoškoláka, který doma zrovna neleží v knihách. Tato díla totiž bezesporu patří do hodin literatury. A my jsme toho názoru, že drama nestačí si přečíst, na to se prostě musí do divadla! Vaši potomci bojující s neoblíbeným předmětem jistě přivítají, že budou moci odložit učebnici, a přesto si „nenásilně" vštípit učivo. A pokud z toho chcete také něco mít, vyrazte s nimi. 

 

Šup s nejmenšími do divadla! Povídání o pejskovi a kočičce.

Ti nejmenší chodí do divadla rádi. Proto se moc často nestává, že bychom v programu našli nějaký nevyprodaný pohádkový titul. Berte to tedy od nás jako takovou „podpultovou” informaci. Pokud Vám v průběhu prázdnin již došli nápady, jak zabavit Vaše ratolesti, při troše štěstí nyní pořídíte lístky na Povídání o pejskovi a kočičce. Vtipné a nápadité zpracování slibuje zábavu nejen malým divákům. Nenáročný příběh Vás pobaví a odvede myšlenky od všech starostí nadcházejícího školního roku. Užijte si to!

 

Oficiální zprávy týkající se současných událostí v Plzni najdete na stránce aktuální zprávy z Plzně.